13 Kasım 2017

Talep yönetiminde fiyatı 60 kat değiştirince tüketici %2 destek veriyor. Siemens ve GE’nin iş modelleri yenilenebilir ile sarsılıyor mu? Tellurian en düşük EPC maliyetli LNG tesisi için imza attı 550$/ton LNG üretim kapasitesi(yapım maliyeti). ABD yakıt ekonomisi yerinde saymaya devam ediyor. Almanya’da Bonn’da COP23 devam ederken, yakındaki bir kasaba kömür üretmek için haritadan siliniyor. İngiltere’de 2019 rekabetçi elektrik piyasasının sonunun başladığı yıl olur mu?

Özetler

Talep yönetimi programlarında davranışsal ekonomi. Olaydan günler önce değil, 1 saat önce haber vermek de etkili. Tüketici fiyata tepki veriyor ama “scope neglect” dolayısıyla 5 cent’te %11, 3$’da %13 talep düşüşü yapıyorlar, yani 60 kat fiyat değişimi %2 oynatıyor.

Tellurian’ın Driftwood LNG tesisi için Bechtel ile yaptığı anlaşma sonrası 550$/ton yatırım masrafı ile LNG tesisini kuracak. Dünyadaki en ucuzlardan biri olacak.

Almanya’da Merkel’in partisinin baş enerji müzakerecisi, 2030’larda kömür madenciliğinin tamamen sonlanması beklentisi var demiş. Sadece 5 GW kömür güvenle sistemden çıkarılabilir denmiş. Ülkenin %60’ı otoyollarda hız limiti getirilmesinden yana.

İçten yanmalı motorların yasaklanması geri tepebilir. Elektrikli arabalar geliyor diye araçların değeri düşerse, ikinci elde içten yanmalı araçlara talep artar. Bu tip araçlar daha fazla piyasa da kalır.

23.COP devam ederken, COP’un yapıldığı Bonn’un hemen yakınındaki Immerath’da kömür üretmek için kasaba taşınıyor ve açık bir madene dönecek. Potsdam’dan Ottman Edenhofer “Kömürün sistem dışına itilmesi için gerçek ekonomik teşvikler yok”. Minimum karbon fiyatı lazım.

Japon TEPCO ile Chubu Elektriğin ortak girişimi JERA, Avustralya’dan 70,000 ton ilk LNG’yi aldı. İki tüketici tek ortak girişim üzerinden gaz alıyor. Kontratı yıllık 5.2 milyon ton LNG.2018’de JERA Wheatsone Avustralya projesinden ayda 6 LNG kargosu alacak.

ABD’de satışlarla ağırlıklandırılmış yakıt ekonomisi Son 3 yıldır aynı yerde, galon başına 25.2 mil

Bu ay sonunda OPEC ve müttefikleri üretim sınırını devam ettirme kararı alacaklar gibi. OPEC’in analizi petrollerine talebin artacağını öngörüyor, Aramco ne kadar hissesinin halka açılacağının kararını bekliyor, uydulara göre DAEŞ’in üretimi düşüyor.

Elon Musk, elektrikli çekici (Tesla Semi Truck) tanıtacak, tweet’e göre aklımız başından gidecek. Uzun mesafe karayolu ABD talebinin %13’ü.

Yüksek Çin ekonomik büyümesi, küresel sera gazı emisyonlarını rekor seviyeye taşıyacak. Son 3 senedir sabitti. Bu sene muhtemelen küresel emisyonlar %2, Çin’in ki %3.5 artacak. 2012-2016 yıllarında, kömür yoğun Kuzey Çin platosunda ekonomik yavaşlama vardı.

The Guardian’ın yazısı sert başlamış : “2019 başlangıcı, İngiltere enerji piyasasında rekabetin sonunun başladığı yıl mı olacak?”. Hükümet elektrik fiyatlarına tavan koyarsa diye büyükler birleşebilir.

Hem Siemens(d 1847) hem GE(d 1892) gibi iki öncü elektrik malzeme üreticisinin iş modelleri güneş ve rüzgarla sarsıldı. Geçtiğimiz 3 yılda Siemens Almanya’da sadece 2 gaz türbini satabildi. Gelirlerde GE elektrikte %23.7, Siemens’te elektrik ve gaz %20.1

Grafikler

Dünyanın en büyük güneş panel üreticileri (FT)

Dünya rüzgar türbin üretim pazarında üreticiler(FT)

GE ve Siemens gelirlerinin dağılımı (FT)