13 Kasım 2017 – Geçen Haftanın(6-12 Kasım) Değerlendirmesi

Bir hafta boyunca enerji haberlerini takip eden farklı kişiler aynı şeyleri mi görmüş, yoksa algıda seçicilik mi var? Bu sebeple ben de internette haftalık özet yayınlayan sitelere bakıyorum. En derli toplu olan biraz da eski Oil Drumcılardan euanmearns.com ‘ın “Blowout”’undaki haftalık değerlendirmeye göre önemli haberlerden benim yazmadıklarım:

Alman Yeşiller hem araba hem de kömür politikalarını koalisyon görüşmelerinde arka plana düşürdü.

Alman enerji kullanımı ve emisyonları 2017’de de artacak. Almanya’nın sıcak havaya değil bunu oluşturacak yakıta[gaza] ihtiyacı var. Gelecek “güneş ve rüzgarın aptalca arttırılması veya devlet zoruyla yenilenebilir alımları değil, akılcı iş modelleri ile sistem optimizasyonu”. Ağır olmuş

OPEC raporuna göre fosil yakıtlar onlarca yıl daha ana enerji kaynağı olabilir. Ne yazsın OPEC

ICIS: şey petrol patlaması 2025’te en yüksek noktasına ulaşarak, 2030’dan itibaren düşüşe geçecek.

ABD EIA’ya göre ABD’de nükleer düşerken (çok değil) Çin’de artacak.

Japon Nükleer Düzenleme Kurumu (NRA)’e göre nükleerin devreye alınması hızlanmayacak. 2030’da ülke elektrik üretiminin 5’te 1’ini nükleerden sağlamayı planlıyor. Ama şirketler daha dişli yeni kurallarda zorlanıyor. 12 reaktörden 6sı çalışabilir izni aldı ama sadece 4ü çalışıyor

Fransa, nükleer azaltma hedefini gözden geçirecek. Daha önceki hükümet nükleerin payını %75’ten 2025’te %50’ye düşürme hedefi koymuştu. Yeni hükümet ise gerçekçi değil diyor.

Bill Gates’in sermayedar olduğu TerraPower ve Çin(CNNC), 4.nesil nükleer teknolojide işbirliği imzaladı. “Travelling Wave Reactors”, atık uranyum kullanacak.

Petrol şirketlerinden güneş firmalarına enerji sektör grupları “ABD kömür ve nükleeri sübvansiyonu haketmiyor”.

Ukrayna, Rusya’ya karşı savunma olarak Amerikan kömürüne yüzünü çevirdi. ABD’nin ülkeye kömür ihracatı %40 arttı.

Avustralya, gelecekte daha fazla kömür santrali öngörmüyor.

Fransız Başkanlık ofisine göre Trump Paris’e davet edilmemiş.

ABD Bonn’daki etkinliğini temiz enerjiden fosil yakıtlara çevirdi adı, “Action on Spurring Innovation and Deploying Advanced Technologies” ‘den “The Role of Cleaner and More Efficient Fossil Fuels and Nuclear Power in Climate Mitigation”

Environmental Progress’e göre güneş, rüzgar artsa da, karbon yoğunluğu sabit kaldı

Alman thinktank’a göre 100% yenilenebilire geçiş her zamankinden daha olası.

Tyndall Centre for Climate Research’e göre metan emisyonları, mevcut hızda küresel ısınmaya 0.6C daha fazla etki yapacak.

AB, 520 milyon pound CCS projelerinde başarısız oldu.

Avrupa’nın en büyük alüminyum üreticilerinden Norsk Hydro, İsveç’te 800 milyon €’luk rüzgar çiftliğinden elektriğini alacak.

Hydro Tazmanya, 2.5 yıl önce açıkladığı Flinders Adası Hibrit Enerji terminali projesinde Aralık’ta şalter kaldırılacak. Daha önce Bass Geçiş adalarında %80 yenilenebilir yakalanmıştı.

Tesla’nın Güney Avustralya’daki büyük pili %80 bitti.

Jack Ponton, emekli profesöre göre, İngiltere’deki arabalar petrol yerine elektriğe geçerse 16000 daha türbine ihtiyaç var. İskoçya kadar. Bilgili adamlar hep son devrede “Ahmet Çakar” oluyor.

Avustralyanın Antarktik araştırma merkezi, rüzgar türbini yıkıldıktan sonra dizelle çalışmaya başladı. Avustralya’da habersizlikten neleri haber yapıyorlar ve reyting alıyor.

Arkup (Avant garde life on water), kasırgalara dayanıklı elektrikli yüzer ev tasarladı. Yat gibi hareket edip kasırgalara dayanıklı.