9 Ekim 2017

Özetler

Nate kasırgası sebebiyle, Meksika körfezinde 1.5 mv/g’e yakın üretim kapandı, bu da stokları indirecek ve ithalat yüksek seyredecek. Benzin talebi sağlıklı seyrediyor. ULSD (düşük kükürt dizel’de) rallinin sonu olabilir.

Marcellus/Henry hub(HH) fiyat farkını hedge etmeden, yapılan bir Goldman ticaretinin incelenmesi yazısı biraz Japonca gibi. Kısaca fiziksel gazı HH -0.3 $’a alıp, Marcellus’daki üreticilere de HH endeksine göre fiyat verip, fiziksel gazı premiumla satma

ABD’nin İran’a karşı tutumu fırtına öncesi sessizlik olarak değerlendirilmiş. 15 Ekim son günü çok bağlayıcı olmasa da, 12 Ocak tarihi asıl anahtar tarih. İran’a verilen yaptırımdan muafiyet uzatılmayabilir.

Avrupa Utility Week’ten çıkarımlar: Avrupa kamusalları yeniden yapılanmadan yeniden pozisyonlanmaya geçti, dağıtık enerji ve güneş daha da ucuzluyor, enerji startuplarına dair çok ilgi var, Avustralya’dan dersler, ulaştırma oyun değiştirici, değişim kolay değil

Yarın ABD resmi gazetesinde(Federal Register), Clean Power Plan’ı (CPP) geri çeken bir öneri yayınlanacak. Taslak NYT’ye sızmıştı. Önce görüş alınacak, aylar sürer.

Aktivistlerin baskısı ile Cambridge üniversitesinin fosil yatırımlardan çekilmesine FT’den öneriler: bu kadar fosil yakıt kullanırken bu münafıklık mı, bu enerji sektörünün ekonomikliğini değiştirir mi, sebep sadece ekonomik mi, enerji sektöründen bağışlar???

MEES’in Rusya-Suudi yakınlaşma analizi, diğer analizlerden farklı. Tarihsel olarak büyük işbirlikleri sözleri verilse de materyalize olmadı. Mevcut MoU’larda çok materyal değil. Aslolan petrol fiyatı için ortak hareket.

Almanya’da yeşiller iklim politikalarında daha itici bir koalisyon kurulabileceğinden emin.

Grafik

LNG proje maliyetleri (FT)