31 Ekim 2017

Enerji haberlerinde mevsimsellik var mı? Sanırım var, yazın-baharda güneş-rüzgar, kış-sonbahar doğalgaz kömür. Kömür fiyatlarının yüksekliği, Çin’in tutumu bu sene ilginç bir deney olacak, Çin’de kış tedbirleri artmış. Almanya, AB bizi bölgelere böler diye apar topar geçici hükümetle “elektrik sektör reformu” yapacak, Almanya iki ayrı piyasa bölgesine bölünmesin diye. Seneye Avrupa’da jet yakıtlarda yenilenebilir yakıtlar başlayabilir. İtalyan Eni’de petrol ve gaz görünümünün ikinci cildini yayınladı. Chevron Wheatstone ilk LNG kargosunu gönderdi. Dünyada su tarifeleri enflasyonun iki katı artıyor.

Haberler

Dünyadaki elektrik üretimi için kullanılan kömürün %70’i Asya’da. Ama Noble’ın çöküşü sonrası gelecek kömür kontratları öldü gibi. Glencore’da Avustralya’nın kömür ihracatının 4’te 1’ini yapıyor. Fakat Glencore ikili anlaşma çalışıyor, ICE’da 290,000 ton kontrat dönmüş geçen ay

Suudi Arabistan yerli gazın payını arttırmak istiyor, bu arada doğalgaz da ihraç etmeyi planlıyor. Haberi bir daha okudum, aynen böyle

Gelecek sene sonundan itibaren jet yakıtlarında %1 yenilenebilir yakıt kullanımı planlanıyor. Lufthansa 2011’de 1000 uçuşta 50-50 (kerosen-yenilenebili) denemişti.

IMF raporuna göre Körfez petrol üreticileri hala çok para harcıyor.

Almanya’da yeni hükümet kurulana kadar görev yapan hükümet hızlı bir elektrik piyasa reformunu planlıyor. Sebebi, AB ülkeyi iki ayrı fiyat bölgesine bölmeye zorlayabilir. Kanunla “bölünemez” diyecekler. Şebeke bedelleri %80-%45 artmış.

İtalyan petrol şirketi Eni Dünya Petrol ve Gaz görünümünün ikinci cildini yayınladı, petrol, gaz ve rafineri. ABD gaz üretimi %3.2 düşerken Avustralya etkisi ile dünya gaz üretimi %0.7 arttı.Gaz talebi %2 arttı. Çin %8.6 arttı.

Çin ajansına göre ilk 9 ayda, doğalgaz talebi %15.7 yıldan yıla arttı, geçen seneye göre %7.3 daha hızlı arttı. Karbon piyasa pilot denemesinde de 2013 yılından geçen aya kadar 679 milyon$lık işlem oldu. Çok proaktif bir ticaret yok denmiş.

Chevron’un Avustralya’daki Wheatstone projesinden ilk LNG gemisi yola çıktı. Tam kapasite de Wheatstone’un iki ünitesi 8.9 milyon ton/yıl LNG üretecek. İkinci ünite 6-8 aya devreye girecek

Çin’de hükümetin kömür üretimini kısmasının[konsolidasyon için] ardından Çin’in kömürünün 4’te 1’ini üreten Shanxi’de kömür diğer bölgelerde petrol ve kömür de kış hazırlıkları hızlandı.

MAN Diesel ve Turbo, Bangladeş’te 15 ağır petrol yakıtlı 15 ünitelik toplam 169 MW ürün tedarik ihalesini kazandı.

Botswana da EPDK kurdu. Botswana Energy Regulatory Authority, petrol ürünleri de kapsamda.

Çin elektrikli araba başına 15,000 $ sübvansiyon ile Norveçi takip ediyor. Çin’de bazı bölgelerde plaka ya açık arttırma ya kura yada yüksek bir bedel sonrası alınıyor. Elektrikli arabada bedava. Hali hazırda 171,000 şarj noktası var. ABD’de 45,000.

Dünyada su tarifeleri enflasyonun iki katı oranında artıyor. 385 şehirde, bir yılda %3.91 artmış. Danimarka en pahalısı 7.07 $/m3

Dünya Bankası emtia raporu (Worldbank)

Nature makale – Gelecek nesil akış pilleri

Grafikler

Eni’nin gaz ve petrol görünümünden (Eni)