26 Ekim 2017

Dieter Helm’in enerji maliyeti raporu İngiltere piyasasında yeni tartışmalara yol açabilir. Helm kendi sitesinde aslında 3 değişik piyasa yorumu olduğunu (Neoclassic, Avusturya ve Varlık) anlatıyor, üçü de kendince doğru diyor. Adalarda LNG ve güneş en ucuzu. Oettinger, AB araba emisyon kuralları çok sıkı dedi. Barclays bankda Libor sonrası bakır ticaretinde de mahkeme yolları. Bugün fırsatı olan için en alttaki Platts LNG görünüm raporu ve 2 üstündeki Çin sunumu bakmaya değer. Oxford Energy podcast’inin ilk ve son kısmı(Çin) ilginç.

Özetler

Adaların elektrik sisteminde dizel, güneş, pil, LNG’den ve bunların karışımlarından. LNG ve güneş karışımı en ucuzu.

İngiltere’de Prof Dieter Helm’e yazdırılan “Enerji maliyet değerlendirme” raporu yayınlandı. İletim şirketi ile sistem operatörü ayrılmalı, operatör devlette kalmalı, yenilenebilirde açık arttırma vs var.

Oxford Energy’de podcastlere başladı. Tatiana Mitrova Gazprom bekle ve gör stratejisi izler, acelesi yok. Ruble de değer kaybettiği için Gazprom’un maliyetleri çok düşük. Fiyatları düşürmek istemez ama piyasa payı düşeceğini hissederse daha da düşer.

Daimler elektrikli kamyon ve kamyonetleri tanıttı. E-Fuso Vision One, 340 km gibi, 11 ton taşıyor, ağırlık 23 ton. eCanter(kamyonet) 70 kWh ile 100 km, %80 şarj yarım saat.

Almanya’da Pazar günü rüzgar üretimi rekora gidecek gibi, fiyatlar negatife düşebilir. Pazar sabah 7’de 39190 MW’a ulaşması bekleniyor. 40 nükleer santral gücü.

ABD’de enerji başta altyapılara siber saldırı uyarısında, internetten açık erişilen bilgiler (facebook, twitter bilgilerinden iletişim), bilinmeyen mailler, SCADA sistemlerinin kullanıldığı belirtiliyor.

Bakır fiyatlarında Red Kite (İngiliz muhafazakar partinin destekçilerinin sahip olduğu) fon, işlemleri üzerinden yaptığı Barclays bankı kendi pozisyonlarına göre karşı işlem yapmak ve işlemlerini Banka dışı kişilerle paylaşmaktan dava açtı. Olay ciddi.

Yeni AB araba emisyonları çok fazla sıkı, AB komiseri ve Merkel’in partisinin üyesi Oettinger söyledi. Yakında 2021 Kasım’da devreye girecek emisyon sınırları açıklanacak. Köln enstitüsüne göre Alman şirketler iklim ve çevre ile alakalı işlerden 66 milyar € kazandı.

Almanya’daki ellektrik dağıtım operatörleri, iletim işletmecilerinin dağıtım sistemine müdahalelerine sınır getirecek bir reform istiyorlar. Artan dağıtık üretim ile dağıtım sistemi yönetimi zorlaştı, bir de iletimciler her daim girmesin işe gibi bir mesaj verilmiş.

Çin’de 237 milyar $’lık batık olabilecek kullanılan kömür varlığı var. 56.2 Twh rüzgar ve güneş üretimi 2016’da kesildi. Çin’de Türkiye’nin tersi, talep doğuda, üretimler batıda.

Suudi prens, OPEC üretim kesintilerinin 2018 Mart’ın ötesine taşınmasını destekliyor. Dün ki Rus bakanın 2018’de üretimi arttıracağız açıklaması ile, üretimi daha da kısabilirim mi?

Platts’ın LNG görünümü bence dolu.

Grafikler

NBP mi TTF mi? Tezgah üstü mü, borsa mı? (Platts)