24 Ekim 2017

Suudi Arabistan şimdide 500 milyar $ yatırım bölgesi dedi. Yatırımcılar yavaş yavaş paniğe kapılabilir. IEA 2. Güneydoğu Asya görünüm raporu yayınladı. Areva nükleerde yük takip eden sistem kurdu. Engie Uganda’da güneş kiti satan firma satın aldı. El Nino havadaki CO2 miktarını arttırıyor. Dünyanın ilk negatif emisyon santrali çalışmaya başladı. ABD’de etanol lobisi de işleri kızıştırdı. Sülfür akış pilleri. İklim değişikliği ABD’de enerji talebini arttırır mı azaltır mı? Arttırabilir, ısıtma mı soğutma mı daha fazla tüketiliyor, bölgesel ve nüfus yoğunluğu ile bakılması gerekiyor.

Özetler

Doğu Asya endeksleri TTF’e göre 4$/mmbtu daha yüksek olmasına rağmen Avrupa’dan Asya’ya LNG yeniden yüklemesi olmuyor, sebebi LNG gemi sıkıntısı.

Suudi Arabistan ülkenin kuzey batısında Neom adlı 26000 km2 500 milyar $’a kadar yatırım yapılacak bir bölge oluşturacak. CEOsu da eski Arconic ve Alcoa CEOsu. “Egemenlik hariç, krallığın mevcut idari yapısından bağımsız olacak”

IEA’in “Doğalgaz için çevresel bakış” yazısında climate change iki defa geçiyor. Ama konu gene iklim değişikliği….Ama Güneydoğu Asya görünümü fena değil gibi.

Dünyada 133 milyar $’lık akaryakıt illegal aktiviteye konu, BP’nin piyasa değeri 111 milyar $, Kuveyt ekonomisi 110 milyar $. Meksika’da uyuşturucu çeteleri boruları delerek 7 dakikada 90,000$ kazanabiliyor.

3 GW geleneksel güç yerine 360 MW pil depolama ile İrlanda yılda 19 milyon € tasarruf edebilir.

AREVA, nükleerde gücün %50 ile %100’ü arasında hareket edebilen, dakikada 30 MW yük alabilen sistemi kurdu.

Almanya ABD’deki ortalama meskenlerin %30’u kadar enerji tüketmesine rağmen iki misli dağıtım ve iletim bedeli ödüyor. Alman şebekesi sanıldığı gibi daha üstün ondan yenilenebilir alıyor değil yazısı.

Engie, Uganda’da Fenix adlı güneş kitleri satan şirketi satın aldı. Amaç milyonlarca müşteriye erişmek. Afrika ile ilgili ABD enerji bakanlığı da bu hafta bir çok açıklama yaptı

ABD’de 1950’den beri soğutma derece gün (CDD: 1500 derece gün civarı) %30 artmış, ısıtma dereceleri (HDD: 4000) %20 düşmüş. Toplamda HDD+CDD (toplamsal olarak) %12 düşmüş. Kuzeyde daha az enerji tüketimi, güneyde daha fazla, nüfus artışı da güneyde yüksek

Etanol lobisi; ABD’de rafineriler biyoyakıt ekleme zorunluluklarının kaldırılmasını istiyor, ama bu mısır biyoyakıtlarından en çok faydalanan Iowa’nın senatörleri de sakın kaldırma diyor.

Dünyanın ilk negatif emisyon santrali Hellsheidi İzlandadaki jeotermal santral, havadan CO2 yakalayıp su ile yer altına basarak havadaki CO2’yi de yakalıyor.

Yılda havadaki CO2 miktarı 2 ppm artıyor, ama uydular yakındaki El Nino yılında 3 ppm arttığını bulmuş. Aktivite %50 artmadığına göre, yağmur ormanı gibi yerler sıcakta o kadar CO2 yutamıyor.

Sülfür akış pili 20$/kWh. Enerji yoğunluğu 20-40 Watt-saat/litre

Grafikler

Şeyl gaz devrimsel ucuz değil, sadece arz kısıntı dönemlerine göre ucuz (Art Berman)

Bunca riske rağmen petrol bu seviyede ise arz fazlası vardır (Daniel Lacalle)