23 Ekim 2017

Karbon fiyatı ile AB’deki kamusal enerji şirket hisseleri koreleli olabilir. EDF’in hisseleri karbon fiyatları canlanınca artış gösterdi. Londra’ya girişte bir de eski arabalara T-Charge geldi, T-Rex’den esinlendiler herhalde. EEX ile Pekin karbon piyasasında işbirliğinde. Barclays’e göre uzaydan fotoğraflar Çin’de güçlü petrol talebi gösteriyor. Tesla yıl sonuna kadar Çin’de üretim planı yayınlayacak. LNG’de ABD’den Japonya’ya 8$’a yapılan teklifler, gel Capex’e ortak ol 6$ yapalım’a düştü. Meşhur Jones Act maliyetleri ne kadar arttırıyor. 2012’den beri en az plansız petrol kesintisi olan dönemdeyiz, istatistiği nasıl tanımladığına bağlı.

Özetler

ABD şeylinde üretimi arttırmak[verimlilik], daha büyük çatlak ve daha fazla su-kum öncelikle üretimi %30 arttırsa da kaynakları daha hızlı(ve sert) tüketiyor olabilir. Ayrıca büyük çatlaklarda da verimlilik sınırlarına gelinmiş olabilir.

EDF, İngiltere karbon piyasasında yapılacak düzenleme ile 10 milyar € daha zenginleşebilir. Karbon fiyatı nisanda 4.5€’dan şimdiki 8€’a çıkınca, nükleerden para kazanacak.

Platts: Bu hafta Çin Eylül ayı emtia verilerini yayınlayacak, Çin petrol talebi için önemli. ESPO orta tatlı petrol kargoları revaçta, Asya termal kömür piyasası Çin kongresinde çevre ve hava kirliliği ile kontrol sözlerinden sonra durgunlukta. LNG’de JKM zayıfladı, talep yavaşladı.

Almanya’da 25 yıldan yaşlı kömür santrallerini kapatmak anayasaya uygun olabilir. Almanya’da konutlardaki ödememeden elektrik kesme 330,000 kez oldu. 100€’yu aşan borçta kesebiliyorlar.

EEX ile Çin Pekin Çevre Borsası (CBEEX) arasında stratejik işbirliği ile Çin’de karbon piyasası oluşturacaklar. EEX’e göre Çin’in ulusal ETS’si dünyadaki tüm karbon piyasaları üzerinde etki yapacak.

Sinochem, Çin’in devlet kimya şirketi, Şili’nin SQM(dünyanın en büyük lityum üreticilerinden)’de 4 milyar $ pay için teklif verdi.

Bugünden itibaren, Londra şehir merkezine girecek 2006 öncesi eski dizel araçları etkileyecek T-charge ile 10 pound(13$) şehre giriş bedeli alacak. Daha önceki trafik sıkışıklığı bedeline ek.

Brookings Raporu: Petrolde uzun süre düşük fiyatlar Çin’in kuşak projesinin ekonomik mantığını zor sokabilir, Hindistan ise küresel piyasaların etkisinde, bu durumdan faydalanır.

Baidu’nun CEO’su Robin Li geçen Temmuz’da bir teknoloji konferansına otonom giden bir aracın koltuğundan video ile konuşunca Pekin Trafik yönetim bürosu hakkında soruşturma açtı. Otonom araçlar konusunda Çinliler çalışmaya devam etti, yakında birşey açıklayacaklar.

Tellurian CEOsu Mayıs’ta 2023’ten itibaren 7 milyon ton LNG’yi 5 yıl boyunca 8$/mmbtu sabit fiyat ile önermiş alıcı bulamamıştı. 3$/mmbtu değişken, artı 3$/mmbtu CAPEX ile Japonya’ya LNG indirme fiyatını 6$/mmbtu’ya düşürürüz demiş. 560$/ton kapasite satın alıyorsun.

Venezuella petrol şirketi PDVSA Cuma’ya kadar 985 milyon $ ödeyecek, 6 gün sonra 1.2 milyar $.

Uzaydan bakınca Çin’in petrol talebi güçlü. Barclays’in Ursa Space uzay fotoğraflarına göre depolama beklenenden aşağıda

Engie’de LNG bölümünü Total’e satmayı planlıyor. Açıklamalardan hisselerin bir kısmını sanki diye anladım. Total bu sene sonunda Fransa’da elektrik ve gaz satmayı, 2 milyon aboneye erişmeyi planlıyor.

Meşhur Jones Act, 1920 yılına ait “Merchant Marine Act”, Deniz Taciri Kanunu diyelim. Bu da ABD limanları arası taşıma ABD bayraklı, yapımlı ve sahipli gemilerce yapılır, personelin %75’i de ABD vatandaşı olmalı diyor. 2014 kışında, New Jersey’de yol tuzu kalmıyor, yabancı gemide

Tesla yıl sonuna kadar Çin’de üretim planını(büyük ihtimalle Şangay) finalize edecek. Bunun üzerine Tesla’nın tedarikçisi Çinli firmaların hisseleri fırladı.

Rosneft, Zohr’da %5 pay daha almak istiyor. Eni’den %30 hisseyi 1.125 milyar $’a almıştı. Saha EGAS’a göre gelecek ay 10 milyon m3/gün ile üretime başlayabilir. 3 ay sonra da 2 misline çıkabilir.Bu arada EGAS 2018Ç1 için 12 LNG kargo alımına çıktı, 3 kargo Ürdün terminalinden.

Grafik

Ocak 2012’den beri plansız küresel petrol tedariği en düşük seviyesinde (EIA)

ABD’nin doğu kıyısına petrol taşıma maliyetleri (EconoFact)