29 Eylül 2017

Bugün MIT’de pilleri baklava değil brownie gibi yapacağız haberi kültürel doku için ilgimi çekti. Hindistan’da doğalgaza zam geliyor, fiyat formülleri HH, NBP, Rusya, Kanada ağırlıklı ortalaması. İtalyan SNAM, BCG danışmanlığa küresel gaz raporu yazdırmış. ABD’de Bakanlık, düzenleyici kuruluşa 40 yıldan sonra ilk defa al bu kuralı çıkar diye “düzenleme önerdi”. Çin yabancı üreticilere de %10 elektrikli ve hibrit araba üretme zorunluğunu 2019’a öteledi. Petrol stokları düşmüyor, biri Brent’i yüksek tuttuğu için ABD dışına petrol çıkıyor, spekülatif ama ilgi çekti, doğru mu bilmiyorum. Sebep olarak Brent-WTI açıklığı gösteriliyor.

Özetler

İtalyan gaz operatörü SNAM, BCG’ye küresel gaz raporu yazdırmış. Önemli piyasalarda gaz tüketimi geri döndü, Avrupa gibi. Gaz geleceği Asya’daki kömür tüketimlerine de bağlı. Kömürle rekabet için LNG maliyetlerinin %20-30 düşmesi gerek.

ABD benzin talebi hem Temmuz’a hem de geçen seneye göre Ağustos’ta %1.5 düştü, Kasırgalar daha başlamadan düşüş vardı. Üretim de Temmuz’a göre %1.3 düşerken geçen seneye göre %2.4 arttı.

Su yosunlarından 50krş madeni para büyüklüğünde mikro bir reaktör ile biyoyakıt üretmede bazı gelişmeler olmuş. Tek bir hızlı büyüyen ve en çok yağ üreten su yosununu çoğaltacak mikro reaktör anlatılmış.

ABD’de 40 yıldır ilk defa, Enerji Bakanı enerji düzenleme kurumu FERC’e Federal Elektrik Kanunu gereğince bir düzenleme önerdi -kısaca böyle yap- demek. Piyasa değişiklikleri (“fuel-secure”) yakıt güvenli elektrik üretiminin önemli ölçüde kaybolmasına sebep oldu. Tarife düzenlemesine ek.

Lityum pillerde “baklava yerine brownie modeli” konusu MIT’deki bir profesörün önerisi. Yarı katı pillerde kat kat depolama yerine hamurumsu daha az ve kalın yumuşak katlar. Pil göründe yemek gelcek aklımıza şimdi. Daha az materyal ile %25 daha yüksek enerji yoğunluğu

Hindistan’da petrol bakanlığı doğalgaz fiyatını 1 Ekimden itibaren 6 ay için %16.5 arttırarak 2.89 $/mmbtu yaptı. 3 yıldaki ilk artış. 1 Ekim 2016’da da %18 indirim yapmışlar. Hindistan’da gaz fiyatları ağırlıklı ortalamalı Henry Hub, NBP, Alberta ve Rusya bir çeyrek gecikmeli hesaplanıyor

Almanya’da taş kömürü madenciliğinin sonuna atıfla Almanya Ruhr kömür maden alanındaki kulüpler ve Dortmund, Schalke futbol maçları yapacak. 2018’da son derin iki maden de kapatılacak.Alman araba üreticileri de diğer yandan startuplara ortak oluyor: BMW 37, Daimler 36 ulaştırma startup şirketinin hissesine ortak.

Almanya’da Aşağı Saksonya’da mahkeme çevreci grupların itirazlarına rağmen kömür santrali yapımına izin verdi.

Çin’deki yabancı araç üreticileri(yerlilerde var) en geç 2019’da ülkede elektrikli araba üretimine başlamak zorunda. Bir kota sistemi ile 2019’da ülkedeki üretim veya ülkeye ithalatı %10’u elektrikli olmak zorunda. 2020’de %12’ye çıkıyor.

Bir sermaye yöneticisinin mesajı bugün çok paylaşıldı. Petrol stokları düşmüyor, sadece ABD stokları düşsün diye oradan oraya taşınıyor. Nasıl? Birileri Brent’i yüksek tutuyor, ABD dışına petrol hızla çıkarılıyor demiş. Bilgim yok.

Enerjiye erişimi arttırmak adına tespit ve önerileri olan bir rapor.

Grafik

Petrolü Cushing’den alırsanız en ucuzu ama ABD’nin değişik yerlerine taşıdıkça fiyat değişiyor(TFA)