26 Eylül 2017

Citi, petrol piyasası sıkışıyor dedi, Trafigura 2018 sonu açık büyük olur diyor. Yüksek fiyat düzlemi başladı. Çin alüminyum, çelik, petrol tüm fiyatların temel belirleyicisi olmaya devam. Stok alımları durunca ne olacak. Shell, benzinsiz benzin istasyonları veya servis istasyonları açacak. Alman seçimleri araba, kömür ve euroculara kötü haber mi getirdi. ABD’deki kasırga neden Avrupalıların da benzin fiyatını arttırdı.

Özetler

Shell İngiltere’de “petrolsüz projesi” kapsamında petrol satmayan servis istasyonu açmaya hazırlanıyor. Hidrojen dolduracak. 400 istasyonda da hızlı elektrikli şarj oluşturacak. Hindistan’da ise aynı Shell petrol pompa sayısını 10 yılda 1500 arttırmayı planlıyor

ABB ile Nortvolt, İsveç’te Avrupa’nın en büyük lityum ion pil fabrikasını kuracak. Nortvolt’un yöneticisi Tesla’nın eski direktörlerinden Peter Carlsson. 2023’teki üretim hedefi 32 GWh. Fabrika üretime 2020’da başlayacak. Ön üretim için 80-100 milyon euro gerekiyor.

Dyson elektrikli araba üretecek.2020 gibi satışa başlayacak. Üretim yeri Asya, dizayn İngiltere. Toyota’nın planladığı gibi katı hal pilleri (gene lityum ama) kullanacak. Ama halk arabası olmayacak sanki. İngiliz devletinden göz kırpması almış.

Alman seçimleri sonra koalisyonda yeşillerin yer alacak görülmesi sonrası: RWE’nin hisse fiyatları düştü; Kömür, arabalar ve euro için zor günler demek. Almanya’da rüzgar türbini ile entegreli 20 MWh redox-flow pil devreye girdi. 19 milyon euro. EnBW e-car şarj kartı tanıttı.

Al7075 ve Al6061 tipinde çok güçlü alüminyum alaşımları 3 boyutlu yazıcılarla basabilen teknoloji nanofonksiyonlamayı kullanıyor. Uçak ve otomobil parça üretiminde önemli

Bu hafta FT’ye göre Çin çelik üretimini kesecek. Çin üretiminin %7.5’i kadar bir etki bekleniyor.Kuzey doğu Çin’deki elektriğin %70’i kömürden geliyor, hava kirliliği ile mücadele için ağır sanayi sıkı denetimde.

Kasırga sonrası tüketiciler niye benzine yüksek fiyat ödedi? Kasırgadan rafineriler kapanınca, doğuya giden boru hatları 5 gün sonra kapanmaya başladı, Atlantik kıyısı Avrupa’dan mal tedarik edince fiyatlar yükseldi.

Çin’in hava kirliliği kontrol düzenlemesi gereği, Pekin etrafındaki 4 sanayi bölgesinde Kasım-Mart arası sanayi üretimi düşürülüyor. Alüminyum da kesinti de en az %30. Diğer taraftan illegal kapasite de kapatılıyor. Ve de istatistik sorunları…

Arjantin’in 7.5$/mmbtu gaz üreticilerine garanti vermesi, bütçeyi etkiliyor. Ulusal şirket YPF borçlu. Aslında 2017 sonunda biten teşvikler, Ocak’ta 2021’e kadar uzatıldı. Sebebi Belçika büyüklüğündeki büyük şeyl oluşumu Vaca Muerta’ya yatrıım çekmek. 2021’de 6$’a düşecek

IHS’e göre Permian’da 70 milyar varil üretilecek petrol var. Daha 12 yıl gider, piyasa değeri 3.3 trilyon $

Maria kasırgası sonrası Porto Rico’da NYT’ye göre 4-6 ay elektrik tamamen verilemeyebilir. Bu sebeple jeneratörler için benzin kuyruğu, su pompalanamıyor. Porto Rico’nun iletim ve dağıtım altyapısının %80’i yerlebir(lost-kayıp demek zor olacak).

Trafigura’ya göre 2019 sonu gibi dünya petrol talebi arzının 2-4 mv/g üzerinde olabilir.

ABD’deki petrol ve gaz kuyularının istatistikleri deneme erişimi web’de. “National Oil&Gas Gateway

Grafikler

Elektrikli arabalar Transport&Environment’a göre en verimlisi (Transportenvironment.org)