19 Eylül 2017

Önerim BNEF sunumu-> DB’nin küresel ekonomi raporu->kömür grafikleri. DB raporu üzerinde çok tartışma var ama petrol hariç emtiaların da garip bir değerli durumu var. Dizel kullananlar fiyata daha duyarlı, küresel bina otomasyon pazarı kayıtzincirinden faydalanabilir, örnekler detaylı. Enerji hasat eden tekstiller de gelişmeler.

Özetler

Küresel bina otomasyon pazarı 120 milyar $. Kullanılan cihazların performansının otomatik izlenmesi ve garanti kapsamında performansına göre ödeme yapılması(iade vs), süzme sayaç, binada oturanların isimsiz olarak takibi, ortak kat kullanımı, kayıtzinciri(blockchain)le yapılır.

Almanyadaki güneş ve rüzgar ile ilgili yapılan çalışmaya göre, 2014’te güneşte kurulu gücün %10, rüzgarda %17si kadar ortalama kapasite karşılığı var. Anlık dengeleme değil ama sezonluk dengeleme önemli, Norveç ile hatlar ve su ile depolama önemli denmiş.

DB’nin çok ilgi çeken raporunda küresel ekonominin durumuna kritik yaklaşmış ve “Acaba bir krizin tetikleyicisi olacak major bir varlık fiyatı düzeltmesine karşı hazırlıksız olabilir miyiz” diye sormuş.

Enerji hasat eden tekstillerden, Japonların araştırmasına konu giyilebilir, esneyen organik güneş hücreleri %7.9 verimli ve 20 defa yıkanınca verimlilikleri %20 düşüyor.

Avrupa da petrol ürün fiyatları ile ham petrol fiyatı arası fark(crack)’ler tüm sene zirvesini gördükten sonra düşüşe geçiyor, sebep ABD kasırgalarıydı. ABD sürüş sezonu da bitti.

Dünya kömür talebi düz, Çin ve ABD’de tüketim düşecek, ABD kömür üretimi ve fiyatları yükselişe geçti, ABD’de yeni kömür yatırımı yok gibi, ABD’de elektrik sektörü gaz ve yenilenebilire odaklandı.

Dizel kullananlar fiyata daha duyarlı, Almanya’da dizeli 20 cent arttırınca emisyonlar 5 yılda %10 düşer.

Pakistan Çin projelerini korumak için 15000 askerlik bir özel birlik oluşturdu. Hindistan ile ihtilaflı olduğu Keşmir’de Çinlilier 720 MW Karot HES yapıyorlar, 2016 Aralıkta başladı, 2021 sonuna yetişecek gibi, Hindistanlılar kızgın

Cezayir hidrokarbon şirketi Sonatrach CEO’su yakında Sonatrach 2030 planını yayınlayacak, mevzuatlarda değişiklik istiyor, daha çok yatırım için.

ABD kasırgaları sebebi ile jet yakıt fiyatları nasıl etkilendi, uçaklar iptal oldu ama körfezden doğu Atlantik kıyısına da jet yakıt gönderilemedi, fiyatlar arttı.

Enerji sektöründeki dönüşümde, özellikle akıllı sayaç sistemlerinde sosyal bilimlerin önemine dair makale. Kısaca bu verilerin altında yatan sosyal yapıları inceleyelim, daha etkin tarifler belirlenir, verimlilik başarıları kalıcı olur vs.

Alüminyüm araba yapısının önemli bir parçası ve 2016 başından beri fiyat %40 arttı.

BNEF’in Londra konferansının ikinci gününde, Liebrich’in sunumu nette. Avrupayı temiz teknolojilerde başarısız göriyor (s124), Yeni Ana akım olarak yenilenebilir, elektrikli arabalar ve verimlilik(s135), kapasite vs talep (s134),Kara kuğular (Elon Musk,Çatlatma, Fukushima) s46

Pittsburgh’da otonom araba piyasasının genişlemesi ile maaşlar 200,000$’a çıktı.

DNV-GL’in de enerji dönüşümü görünümüne göre kömür talebi artık düşer, petrol de 10 yıla, gaz 20 yıla düşüşe geçer, daha az para ile daha çok yenilenebilir, birincil enerji arzı 2025’ten sonra düşüşe geçer, 2030’da enerji talep artışı durur, 2033’te satılan araçların yarısı 0 emisyon

Grafikler

Hala dünyada petrol kullanımı çok önemli seviyede (IEA)

Kömür talebinin Çin ve ABD’de düşmesi bekleniyor. (FT)