18 Eylül 2017

Özetler

Transport&Environment raporunda, dizelin tüm bir döngüde aslında CO2 açısından da benzinden daha çok emisyon saldığı anlatılıyor. Avrupa dizel araç satışlarının %70, Hindistan %15. Dizel’in emisyon farkı, daha yüksek mil yapması(%4 rebound etkisi), rafineri sürecindeki işlemler, materyal üretimi ve biyodizel.

(Energy Policy-Açık Makale) İngiltere’nin 2020’ye tüm gaz ve elektrik sayaçlarını (hane) akıllı sayaçla değiştirme planından 4 ders (SMIP): tüketiciyle etkileşimli sistemler tüketici için sanıldığı kadar kolay ve pozitif değil, zamanlama-öğrenme-alternatifler önemli, plan iyileştirilebilir, akıllı ekonomi politikalarına da dikkat.

(Nature Energy- Editoryal) Enerji modellerinde, referans (business as usual)daki kabullerin ne olduğu çok önemli. Yani bugün ki gibi derken, kabuller ne ve önemi

(Eurelectric) Akıllı Şarj (Smart Charging) – adaptif, şartlara uyan şarj diyelim kısaca, değişik seviyeleri var fiyata göre şarj et/etme veya gücü düşür arttır, şebekeyi besle vs.

(Eurelectric) SAdece hafif taşıtların değil yol trafiğinin %5’i fakat karayolu emisyonlarının %25’ine sebep olan ağır vasıtaların elektriklendirilmesine destek verilmiş. IRU’ya göre 2050’de karayolu emisyonlarının %60 düşürülmesi için (kamyon-tır) %40-45’inin elektrikli hale gelmesi gerekiyor

Kömür fiyatları(Newcastle, Avustralya) 16 Mayıs’tan 12 Eylül’e %45 arttı. Bu termal kömür. Çelik yapımında kullanılan (kok) kömür fiyatı 200$/ton. Kok hava olaylarından etkilenirken, termal Çin talebinden arttı.

Suudi Arabistan, Kasımda benzin fiyatını %80 arttırarak dünya ile eşdeğer hale getirmeyi planlıyor. 0.36 cent olacak.

Bu hafta ABD’de Uluslararası Ticaret Komisyonu Cuma günü ithal güneş paneli kararını açıklayacak, Salı günü Senatö komitesi FERC’e iki adayı oylayacak, EPA’ya da üst yöneticiler Çarşamba onaylanacak.

Tesla, Almanya’da ilk yarıda 2000 araç sattı. 2016’da BMW, Daimler ve VW’nin geliri 465 milyar€, karları da 30 milyar €du. Tesla dünyada 6300 SUpercharger şarj istasyonu var sene sonunda 10000 olacak. BMW her elektrikli araçtan zarar ediyor, elektrikli araba üretiminde ilk maliyetler çok yüksek. Eski VW yöneticisinin yaşadıkları da ibretlik.

Cezayir’in hidrokarbon gelirleri 2011’deki 71.4 milyar $’dan geçen sene 27.1 milyar $ a düştü. Rezerv fonu Fonds de Regulation des Recettes (FRR) şubattan beri boş. Merkez rezervleri de 2014’teki 179 milyar $’dan Temmuz da 105 milyar$’a düştü. Cezayir’in dış borcu yok ama dış borca da karşı, MEES’e göre kanunla para basacak.

IEA’a göre 2015’te dünyada tüketilen nihai enerjinin %19’u elektrikti. Shell senaryolarına göre “net sıfır emisyon” için elektriğin nihai tüketimdeki oranı %50 üzerine çıkması gerekiyor. 10 yılda elektriğin oranı 2% artmış. Bu hızla 150 yıl sürer demiş yazar.

İngiltere’de Mail on Sunday’ın Şubattaki iklim değişikliği verilerinin Paris anlaşmasını imzalattırmak için abartıldığı haberine Bağımsız Basın Standartları organizsyonu(IPSO) tarafından sansür geldi. Tartışma konusu 2013’ten beri küresel ısınmanın durmuş olduğu iddiası.

İngiliz liberal demokratların, raporunda CCC(İklim değişikliği komitesi), 3 senaryo (merkez, bariyer, maksimum) incelemiş. Ulaştırmada sadece elektrifikasyon yetmez, ısı pompaları ile ısıtma gibi konular var.(s10). Finansman konusu ekte(s84), 2020’den sonra elektrikteki tüm yatırımlar, ulaştırma ve ısıtmada 2035’ten itibaren yeşil olmalı.

2 sene önce bugün ABD EPA(Çevre koruma ajansı) VW’i emisyon skandalı ile suçladı. 2 yıllık zaman kronolojisi burada.

 

Grafikler

 

Kömür Hindistan’ı değil Çin’i takip ediyor – Çin ihracatı ve Avustralya kömürü (Reuters)

Trafiğe giren araçlardaki dizel oranı (Transport & Environment)

Çin’in ekonomik yavaşlığı emtiayı da etkiler (Barclays)