25 Ağustos 2017

Özetler

Harvey kasırgası ABD’de 3.6 GW’lık rüzgar kurulu gücünün olduğu bölgeden geçecek. 2.1-3.6 GW rüzgar kapasitesi de tehlikede. 55 mil hızla esen rüzgar sebebiyle rüzgar türbinleri kendilerini koruma için kapatıyor.

İngiltere gelecek sene sürücüsüz kamyonları deneyecek. Sadece en öndeki kamyonda sürücü olacak ve 3 kamyonluk filo birbirini takip edecek. Hükümet 8.1 milyon sterlin ayırdı.

Hindistan’ın büyük şirketlerinden Reliance Industries, BP ile güneş ve rüzgar projeleri yakınında depolama projeleri üzerine çalışacak.

PetroChina, halka arzında petrol üretimi tüm üretiminin %90’ıydı, şimdi daha çok gaza odaklanmış durumda, petrol %60’a düştü. Cnooc’de aynı durumda. PetroChina başkanı Wang Dongjin dün, 2030dan itibaren metan hidratlardan ticari üretime başlayacaklarını duyurdu.

Almanya ve Avustralya’nın 15 yıllık ortak elektrik piyasa [bölgesi]larının AB tarafından ayrıştırılması kararı sonrasında, Alman gelecek fiyatları yeni benchmark oldu. Mevcut durumda Alman-Avusturya elektrik gelecek kontrat miktarının karşılığı 35 milyar $, %80’i 2019’da sonlanıyor.

İngiltere’de sıfır emisyonlu araçlar ile 2035’e kadar petrol ihracatını %50 azaltabilirmiş. Fakat yenilenebilir ve verimlilikte yatırımlar hızla düşüyor.

Ne kadar elektrik pil depolama projeleri konuşulsa da, sektör daha fazla mevcut elektrik üretim noktalarına bu pilleri entegre etmeyi düşünüyor. Yani pilli üretim tesisleri. Ör: SMA’nın pilli eviricileri, güneş paneline entegre “Solpad”, GE’nin “BTP” si türbine entegre pil, Acciona’nın rüzgar projesi…

California Kamusal Komisyonu (CPUC), elektrik kullanımının yoğun olduğu saatleri 16-19:00 saatleri olarak değiştirdi.

İngiltere’de ağaçkakanlar geçen sene iki bölgede 6000 elektrik direğine zarar verdi.

Harvey fırtınası ve ABD körfez altyapısı canlı verileri.

Grafikler

OECD’de elektrik üretiminde kaynakların değişimi (IEA)

OECD electricity generation.jpg