17 Temmuz 2017

Petrol talebi ne zaman tepe noktayı görecek: 2030-2040 diyorlar. ABD’de en çok petrol ve gaz kuyusu işletmecisi olduğunu iddia eden şirket battı gibi, banka tepesinde. VW direnişte, bu kadar elektrikli arabaya yetecek pil üretimi zor. Elektrikli arabaların karbon izi ama imalat dahil verilerle. Nafta fiyatları düşüşte, NOAA’nın yıllık sera gazı emisyonu raporunda insan aktivitesi ve fosil yakıt sözleri çıkarıldı.Bu yaz enerjide hangi kitaplar okunabilir. Cüneyt Kazokoğlu Cuma günü enerji dönüşümünün ne kadar sürdüğüne dair grafiği güncelledi. Elektrikli arabaların karbon izi ve elektrik dengeleme hizmetleri grafikleri..Yüzer LNG gemi projeler, devreye girme tarihleri. Ek olarak Petrol Mühendisi İbrahim Akgün, tercihler öncesi petrol mühendisliğini anlattı, kısalttım ama isteyenler kendisinden de bilgi alabilir.

Haberler

ABD’de 2 Milyar $’lık EnerVest özel yatırım fonu borçlanarak petrol ve gaz kuyuları alıyordu. Şimdi pratikte değeri 0 oldu. Wells Fargo fonun varlıklarının kontrolünü ele almaya çalışıyor. ABD’de herkesten fazla petrol ve gaz kuyusu çalıştırıyor. Çalışanları alıyor, iyileştirip çalıştırmaya devam.

VW dünya pazarında satmayı planladığı elektrikli arabalar için 40 Tesla gigafabrika lazım. 3 milyon araç/yıl * 60kWh batarya/araba = 200 GWEh.. Tüm dünyada ise 1.5 Twh pil üretimi gerekebilir.

İngiltere elektrik sistemindeki sistem eylemsizliğinin(frekans rezervi) %70’i büyük geleneksel santrallerle karşılanıyor. National Grid bunu basitleştirmek istiyor. Doktora tez öğrencisi konuyu özetlemiş.

Çin Kuzey Kore’ye petrol ürünleri sevkiyatını durdurunca fiyatlar %50 artmış.

Hidrolik çatlatma, doğrusal foot başına 24 varil su tüketiyor. Her bir varil ham petrol için 5-6 varil su tüketiliyor. Mevcut çatlatma uzunlukları 3600-4500m. Texas’ta hidrolik çatlatma su talebi tüm eyaletinkinin %0.5’i

Nafta petrokimyada ve benzine karıştırma da girdi, Asya talebi ise düşüyor. Sebebi zayıf benzin ve yerel üreticilerin fazla üretimi. Kışa kadar sürer, kışın girdi olarak LPG kullanımı(ısıtmaya kayması sebebiyle) düşüyor, naftaya artıyor.

Kuzey Dakota’da Mayısta gaz üretimi günlük 53 milyon m3’e çıkarken petrol üretimi 10,000 v/g düştü. Aynı yönde hareket etmiyorlar…

ABD ulusal okyanus ve atmosfer idaresi (NOAA), yıllık Seragazı Endeksi raporunda “insan aktivitesi” ve fosil yakıtlara referansları çıkardı. Geçen sene bayağı insan aktivitesi ısınma etkisini arttırdı vari cümle vardı.

BP CEOsu Bob Dudley sorulduğunda “2 Haziran 2042”’de petrol talebi zirve yapacak dedi. Total 2040’larda, Shell 2020 sonu, 2030 başı. IEA ise 2040’ta da büyüme var diyor. Rusya, Suudi Arabistan en erken 2050 diyor. Petrol talebi ne zaman zirve yapar bilinmez ama 2050 bile olsa jeopolitik olarak sarsıcı

Kanada’nın LNG altyapısında geri kalması kendi hatası. Bir yatırımcıya göre çevrecileri ikna etmek kolay olabilirdi : “Çin’e LNG’yi daha ucuza [kömür yerine] götürebiliriz….gezegen için iyi bir şey olur”. Ziyaaaaaaaa

Elektrikli arabaların karbon izi ne olacak, bu makalede çok fazla veri derlenmiş. Bir elektrikli arabanın imalatı için 70gr CO2/km emisyon(yaşam boyu), sürüşte ise 500gr CO2/kWh elektrik üretimi emisyonu için 105 gr CO2/km(bir önceki kWh bu km), toplam 175 gr CO2/km. Türkiye verileri de var.

Saudi Aramco, 1970’lerde devletleştirilen hisselerinin %5’ini neden satmak istiyor. İlk ihtimal şirketin Uluslar arası kurallara tabi bir şirket olması, ikincisi petrolün sonunun gelmiş olması. Dieter Helm’in yorumu

Yüzey LNG sıvılaştırma (FLNG) projelerinden kesinleşenler: ABD, Delfin LNG (13mta); Mozambik, Coral FLNG (3.4 mta); Gine, Fortuna LNG(2.5 mta); Malezya PFLNG Satu (1.2 mta), PFLNG2(1.5 mta); Kongo, New Age (1.2 mta); Avustralya Prelude (3.6 mta)… ve infografiği

Bu yaz enerjide hangi kitapları okusak diyenlere 8 ingilizce kitap önerisi ve yorumları.

Grafik

Elektrikli arabaların karbon izi (Euan Mearns)

İngiltere’deki mevcut dengeleme hizmetleri (Energy Futures Lab)

Cüneyt Kazokoglu’ndan güncellenmiş hangi kaynak %1’den %5’e kaç yılda ulaşıyor grafiği

Yorum – İbrahim Akgün

İbrahim’in emaili : ibrahimakgun41@gmail.com

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği’nde 3 temel esas üzerine dersler verilir; sondaj, rezervuar ve üretim.

  • Sondaj, sondaj sırasında yapılan çimentolama işlemi, çamur özelliklerinin belirlenmesi ve casign (muhafaza borusu) dizayn gibi mühendislik hesaplarını kapsar.

  • Rezervuar, kayaç özelliklerine göre (kayaç geçirgenliği ve kayaç boşluğu…) rezervuar hesaplamalarını kapsar.

  • Üretimde ise üretim basıncı ve debisi önceliklidir.

İTÜ ve ODTÜ’de dersler İngilizce olup, üç temel dal olan sondaj, rezervuar ve üretim mühendisliğinin kendi isimleriyle aynı olan dersler vardır. Ayrıca, ısı transferi, akışkanlar mekaniği ve termodinamik gibi ana mühendislik dersleri de zorunludur.

Petrol fiyatları, LNG, jeotermal ve işsiz kalma korkusu:

  • Jeotermalden elektrik üretimi 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun kapsamında 105 $/MWh birim fiyattan alındığı için başta Zorlu Enerji olmak üzere ülkenin önde gelen şirketleri bu alana yatırım yapmaktadır. Bugünlerde mezun olan mühendislerin bir kısmı da, petrol sahalarının kısıtlı olmasının da etkisiyle jeotermal enerji sahalarına yönelmektedir. Jeotermal sondajlar birkaç zorluk dışında petrol ve doğal gaz sondajlarıyla benzerlik gösterir (jeotermalde ‘ısı’ da önemli hale gelmektedir).

  • Petrol fiyatları yatırımları etkiliyor, yani fiyatlar düştükçe yatırım ve mühendise olan ihtiyaç azalıyor. Bu nedenle okuyan öğrenciler karamsar olabiliyor. Ancak, not ortalaması yüksek ve İngilizce konuşup anlayabilen bir mezun asla böyle şeyler düşünmeyecektir. Zaten, petrol fiyatlarını oturup konuşmanın anlamı yok, zira kimsenin doğru tahmin ettiği yok, edeceği de yok ve kimse (OPEC vs) piyasadan (?) daha büyük değil.

  • Uluslararası Enerji Ajansı, Paris Anlaşması’na rağmen petrol talebinin 2040’a kadar tavan (pik) yapmasını beklemiyor, yani petrole olan talep artmaya devam edecek.

  • LNG’nin enerji tüketimindeki payı giderek artmaktadır. Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği’ni yazmayı düşünenlerin bölüme sadece petrol odaklı bakmamaları ve doğal gazı önemsemesi gerekmektedir.

    Deneyim:

Jeotermal siyasi etkileşimden uzak bir kaynak, kömür gibi; ancak petrol ve doğal gaz, uluslararası toplumun/siyasetin bel kemiklerinden birisi. Çok önemli bir dinamik ve bu dünyanın içinde olmak, Mozambik, Katar, Arabistan, ABD gibi ülkelerde çalışabilme, bu endüstrisinin doğrudan içinde olmak farklı bir deneyim, kültür anlamına gelmektedir. Elbette her mühendis Türkiye dışında ve/veya uluslararası şirketlerde çalışabilir; ancak bu asla petrol ve gaz sektörü kadar farklı olamaz (İnşaat Mühendislerini ele alırsak, gittikleri yerler belli; Rusya, Kazakistan, Dubai). Petrol ve gaz endüstrisinde bir challenge var.

Sondajda çalışan bir petrol mühendisi, bir müddet çalışıp sonra uzun denilebilecek bir tatil dönemine girmek gibi bir periyotta çalışır. Maaşı da yüksektir. Bu kişi, çok insanın sahip olamayacağı zaman ve para sayesinde, işi haricindeki zamanı çok farklı deneyimler yaşayarak değerlendirebilecektir. Zaten, sondajda çalışan bir mühendisin yegane motivasyonu ay sonunda hesabına yatan miktardır denilebilir.