12 Temmuz 2017

Serkan’ın stoklar ile ilgili hafta ortası yorumu aşağıda. Arktik ısınması sebebiyle kışlar daha yoğun yaşanabilir. CEDIGAZ gaz görünümü yayınladı, gaz talebi %1.6/yıl artar 2035’e. Dizel araç skandalı büyük şirketleri göçertebilir. İngiltere’de şebeke karlarını geri isteyen tüketici derneği. California altyapı için alınan materyallerin karbon izine bakarak, yerli çeliği Çin çeliğinin önüne çıkarabilir. İngiltere’de maliyet çalışmasına, yenilenebilirlerin tüketiciye yüksek maliyetine vurgu yapan profesör atandı.Japonya’ya inen LNG kargoları geçen seneye göre pahalı ama geçen aya göre düşük.

Serkan Şahin’in yorumu aşağıdadır:

“ABD ham petrol stoklari Eylul 2016’dan beri en buyuk dususunu yasadi. PADD3’teki 6.07 milyon varillik dusus de bence cok cok onemli. Motor gasoline ve blending components stoklarindaki dusus de cok dikkat cekici, Propane stok artisi aylardir tekrarladigim gaz talebi kaynakli artisi destekliyor. Toplam gasoline stoklarinin talebi karsilama orani da 24.8 gune kadar dustu. Kasim 2016’dan beri en dusuk seviye. Stok fazla diyenler icin bakilmasi gereken bir veri.

Hindistan’in Ekim teslimatli Mars kargosu siparisi ardindan gozler medium ekşi ABD petrolunun durumuna donmustu. Bugun Premier’in Meksika’da acikladigi yeni kesif ile bolgedeki arzin durumu da degisti. Bu petrol muhtemelen 2020’den once piyasaya girmez ama aciklamanin zamanlamasi bence ilginc. ABD’de medium petrole dusen talebi fiyatlardan takip edebiliyoruz. Bu durumda Asya’ya yeni bir hat olusur mu?”

“Buradaki gorusler tamamen yazarin kendi gorusleri olup Thomson Reuters ve bagli kuruluslari kesinlikle baglamaz ve goruslerini yansitmaz.”
Haberler

CEDIGAZ, doğal gaz bilgi birliği, rapor yayınladı. Özeti ücretsiz. Gaz talebi 2014-2035’de yılda %1.6 artacak. Dünya enerjisindeki payını 2014’te %21.2’den 2035’de %23.9’a çıkaracak.2035’de geleneksel olmayan gaz dünya gaz üretiminin 3te 1’i olacak. 2015’te %20siydi.

İngiltere’deki Citizens Advice, şebeke operatörlerinin tüketicilere haksız kazandıkları 7.5 milyar pound’u geri ödemesi gerektiğini söyledi. Ofgem ise son fiyat düzenlemesinde %6 indirim yapıldığı, şebeke şirketlerinden 4.5 milyar pound alındığını söyledi. Gelecek 6 yılda şebeke şirketleri 45 milyar pound yatırım yapacak

Siemens’in iki türbinin Kırımda kuruluma girmesi sorun oldu. Konu Brüksel’in gündeminde. Siemens, bu türbinleri izinsiz Kırım’a yönlendirdiler diyor.

Mayıs’a göre, Japonya’ya inen LNG spot kargolarının fiyatı 5.7 $/mmbtu’dan 5.6 $/mmbtu’ya düştü. Ama yıldan yıla %24.4 arttı. Çünkü geçen Haziran’da 4.5 $’dı.

Nature Geoscience’daki makaleye göre ısınan Arktik ile daha yoğun ve artan frekansta soğuk kışlar yaşanıyor. Makalede ABD veri seti incelenmiş olabilir, yani bizi bağlar mı bilmem…

Yeni yapılan çalışmaya göre dizel araçlar, düzenlemelerin izin verdiğinden %50 daha fazla Nox yayıyor. Dizel’in düşüşü büyük şirketleri vurur demiş ama makalede öyle bir derin analiz yok.

2020’de ABD ham petrol ihracatı PIRA Energy’e göre 2.25 mv/g ile birçok OPEC üyesini geçebilir. Hangi fiyat senaryosunda?

Kalifornia’da “Buy Clean California Act” kanunu ile, eyalet altyapı malzemelerinin karbon ayakizini göz önünü alacak. Bu sayede Kalifornia daha fazla kendi üreticilerinden alarak, karbon ayak izi yüksek diye Çin çeliğinin önünü kesebilir.

Dieter Helm, yenilenebilirin maliyeti konusunda çok şikayet ediyordu. Hükümette onu “enerji maliyeti” çalışması başına getirdi. Greenpeace Helm’i “gaz tercihi” yapmakla suçluyor. Helm hükümete nasıl enerji maliyetlerini düşüreceği konusunda önerilerde bulunacak.

North Dakota’da üretim 2005’te 98,000v/g’den 1 mv/g’e çıktı. Fakat 2014’teki petrol çıkarma ve üretim geliri 3.3 milyar$’dan geçen sene 1.6 milyar $’a düştü.

Grafik

Gazın küresel payı ve miktarı nasıl değişecek (CEDIGAZ)