16 Haziran 2017

Haberler

ABD’de son ik yılda 30 firma şeyl’de 130 milyar $ kaybetti, 120 şirket battı. Büyük şirketler ağır ama hareketli. Chevron Permian’da geçen sene 175,000 v/g üretiyordu. 700Bin v/g’e çıkabilir. Bunun için analistler Chevron’un 15 milyar $ yatırım yapacağını öngörüyor.

Bankalar da petrol geleceğine parlak bakmıyor. Morgan Stanley, OPEC’in 2018 tamamına kesintileri yayması gerektiğini söyledi. JP Morgan’da fiyat tahminlerini 10$ düşürdü. Stoklar düşse de Bank of America Merrill Lynch’e göre finansal ticarete konu petrol durumu yansıtmakta atıl kalabilir.

ABD net petrol tüketiminin %25’ini ithal de etse, haftadan haftaya ihracatı 1mv/g’lere kadar çıktı. Doğal gaz da ise ihracat için federal kurallar gereğince Enerji Bakanlığından “kamu çıkarıyla uyumlu” sertifikası almak gerekiyor.

General Motors, otonom arabaları çoklu üreten ilk şirket oldu. Elektrikli Chevrolet Bolt’lardan 130 tane ürettiler.

Bloomberg Gadfly’daki bloga göre IEA son petrol raporunda Suudi Arabistan’ı trolledi. Webdeki OMR duyurusunun başlığı “Ne gerekiyorsa” idi. Bu da Suudi Bakanın sözüydü. IEA : “Ne gerekiyorsa iyi bir slogan olabilr, fakat ne [gerekiyorsa] hızlır bir eki yapmıyor”. OECD stokları 66 günlük noktada sıkışmış gözüküyor.

Kuzey Kore’nin maden kaynakları Güney’in 24 katı. 2004’te Kuzey Kore GDP’sinin %8.7si madencilikti ki çoğu kömür. Kuzeye, magnezit, tungsten, grafit, altın, molybdenum var. Çinden sonra ikinci büyük magnezit rezervlerine sahip. Kömür üretimi 23 milyon ton, 600 madende. 1970DeKuzey demirde Asya’da 4.ymüş.

Hong Kong’da 10,589 şahsi elektrikli araba var. Sadece 2964’ü Mart 2017’de trafiğe çıktı. Nisan 2017’deki rakam ise 0. “Elektrikli arabalar sıfır emisyonlu da olsa tafik sıkışıklığını arttırıyor”. Hong Kong küresel Tesla piyasasının da %6sı. Vergi teşviği kalkınca elektrik rüya bitti. Tesla fiyatı 570,000’den 900,000 HK$’a çıktı.

Elektronik güç elektriği eviricileri, sanal senkron makineler (“siber senkron makineler”) gibi davranıyor. Bu sebeple gerek üretim gerek tüketim tarafında sürekli primer frekans kontrolü (PFC) sağlıyorlar. Geleceğin güç sistemlerinde PFC’de hem üretim hem yük tarafı, sürekli, esnek sarkma[droop], ayarlanabilir sanal atalet.