8 Mayıs 2017

Serkan’ın bugün ki hafta başı yorumu burada. Petrol fiyatını saatlik buradan takip ediyorum, haberleri de veriyor. Twitter’da #flameconf hashtag’ı hareketli. Flame gaz konferansı. Bu hafta OPEC aylık raporunu bekliyoruz.Almanya’da nükleer ve kömürün üretim değişimi ilginç. Almanya 3.2 milyar€/yıl kömür sübvansiyonu veriyor.

Öneri

Timera Energy’nin analizlerini beğeniyorum, iki senaryolu LNG arz analizi

Haberler

Bu hafta, yarın API haftalık ABD petrol arz raporu; Çarşamba EIA haftalık petrol ve benzin stok raporu; Perşembe OPEC aylık petrol piyasa raporu ve ABD doğalgaz stok raporu; Cuma Baker Hughes haftalık ABD petrol kule rakamı

FT petrol fiyat düşüşü iki sebepten diyor: ABD üretimi hızla artmaya başladı. Özel sektör verimlilikle, düzeltmenin eşik değerini geçti ama OPEC geçemedi ve çok borçlular diyor.

Rusya’ya ABD yaptırımları, Igor Yusufov’a göre Rus üreticileri Çinli ekipmanları kullanmaya itti. Yaptırımların etkisi olsa da, Bill Arnold’a göre “sonuçlar net değil”

Avrupa’daki toplam enerji emisyonlarının %84’ünün sebebi 10 ülkeden (Fransa, Almanya, Hollanda, İngiltere’de var) 6sı, 2015’ten beri yılda 875 milyon € kömür teşviği veriyor. Bu 10 ülkede 2005-2016’da yılda 6.3 milyar € teşvik verilmiş. Kömüre en fazla yıllık teşvik veren Almanya: 3.2 milyar€/yıl

ChemChina ve SinoChem gelecek sene birleşmeyi planlıyor. 100 milyar $ gelir ile dünyanın en büyük kimya grubu olur. ChemChina 43 milyar$’a İsviçreli tarımsal kimya lideri Syngenta’yı aldı. ChemChina grup lideri Ren Jianxin, 1950lerde ABD ambargosu sırasında kurulmuş.

Almanya’da 30 Nisan-1 Mayıs’ta düşük talep ve rüzgar-güneş ile kömür rekor düşük seviyeyi gördü. 7.8 GW. Nükleer güç ise 2(9) Nisan gece 2deki 7.9 GW’tan aynı gün öğlen 13:00’e 5 GW’a düşmüş.

Ucuz Çin alüminyumu sebebiyle ABD’de F-35 ve F-18’lere alüminyum üretecek tek bir eritici kalmış, oda %40 kapasite ile çalışıyor. 2015’ten beri 8 tane tesis kapandı ve son 18 ayda 3500 alüminyüm istihdamı bitti. Yüksek saflıkta tek Century Aluminum tesisi kaldı. Çin dünyanın yarısını üretiyor.

Asya’daki LNG talebi arz fazlasını soğurabilir mi? Parametreler: Japonya’nın nükleer programı başlatıp başlatmaması, Çin’de kömürden gaza geçiş, LNG’nin Hindistan’da uygun fiyatlı olması; Pakistan, Bangladeş, Tayland’ın ithalat geleceği

Farklı bölgelerdeki borsaların getirilerinin ortalama ilintisi en son 2007 krizinde bu kadar düşükmüş

Okuyamadıklarım

https://venturebeat.com/2017/05/07/how-machine-learning-influences-your-productivity/

https://www.theregreview.org/2017/03/27/hatch-role-federal-judges-modern-administrative-state/

https://venturebeat.com/2017/05/07/how-chatbots-transform-how-we-work/

https://energy.duke.edu/research/energy-data

Tablo

Avrupa’daki en büyük 10 sera gazı kaynağı(enerjiden) ülkede kömüre verilen yıllık teşvik (ODI)

Grafik

Asya LNG talebi (Timera Energy)

Tarih

EPDK öncesi petrol piyasası ,23 Ocak 1983, Gazete Arşivi, Milliyet

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *