24 Mayıs 2017

Haberler

Moody’s Çin’in notunu AA3’ten A1’e düşürdü. 25 yıldır ilk defa Çin’in kredi notu düştü. Ama Shangai indeksi sadece -0.8% değer kaybetti.

Groningen’de gaz üretiminin %10 düşürülmesine karşı Shell ve Exxon Hollanda hükümetine karşı temyize gidecek. 2013’te 53.9 milyar m3 üretim şimdi 21.6 milyar m3 ile sınırlandırıldı.

ABD’de şeylden üretimin hızlanarak büyümesi bekleniyor.

Gelecek elektrik piyasaları tasarımında 6 kural: dark ve spark spread’den firm(güvenilir) spread’e geçiş, talebin liderlik ettiği sistem, mevcut sistemi rehabilite etmek diyeyim, iletim ve dağıtımdaki tüm maliyetlerin yansıtılması, enterkonneksiyonlar, veri erişimi

Bloomberg emtia endeksi son 6 yılın 5inde değer kaybetti. 1992’de New York’ta kurulan Gresham Yatırım Yönetimi, sadece uzun pozisyon giderken, varlık değerleri yarıya düşünce 2 koruma fonu kurmuş. Biri boğa biri ayı pozisyonda

Meksika’da boru hattından kaçak petrol çekmek için kuyrukta 148 kamyon görüntülenmiş. Son 10 yılda hırsızlık %2000 artmış. Yılda en az Pemex’e maliyeti 1 milyar $. Boru basıncına göre de sisteme kaçak giriş noktalarını görebiliyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *