24 Nisan 2017

Bugün Serkan’ın yorumu ve İbrahim’i okuduktan sonra aklımda kalan NGL haberi ve Chevron’un transfer fiyatlaması oldu. #bnefsummit hashtag’ını da takip ettim ama yarın videolarını göreceğiz herhalde. Bu nükleerde İngiltere ve ABD’deki durumu ben şöyle okuyorum: askeri nükleer sektörü ayakta tutmak için nükleer enerji reaktörleri de çalıştırmaya devam etmeliler. Ekonomik mantık aramıyorlar. Uçan araç çok mantıklı… Depolama teknolojileri 50 yılda onları da mantıklı yapabilir. Drone ile ilk pizza teslimatını acaba hangi yılda alacağız, Türkiye 2027 diyorum:)

Öneri

NGL, condensat ve petrokimya talebinin dizginlenmesi.

Haberler

Hafta özeti: Salı, API petrol arz raporu, Çarşamba ABD EIA haftalık benzin ve petrol stokları, Perşembe ABD haftalık doğalgaz verileri, her Cuma olduğu gibi Baker Hugher haftalık verileri

Chevron, Avustralya’da transfer fiyatlamasında haksız bulundu. Katar’ı geçecek Avustralya’da şirketlerin vergi miktarları tartışılıyor. Chevron’un Avustralya birimi %9 ile bir başka alt şirketten kredi almış. Oysa şirket reytingine göre ABD’de %1.2 borç alabilir. Federal mahkeme de Avustralya vergi ofisini haklı buldu.

Yeni bir rapora göre, İngiltere’de bir caddede 6 tane EV’yi şarj etmek bile elektrik kesintisine sebep olabilir. “20.yy enerji sistemi içindeki 21.yy teknolojileri felaket için tam bir reçete”

Pil teknolojisi veya hidrojen, uçan araçlara yol açar mı? Bugün ki teknoloji 30-50 mil bile uçurmaz. Kitty Hawk’ın uçan aracının videoları NYT’de.

New York ve Illinois’de nükleer santralleri gelecek 10 yıl da çalıştırmak için 10 milyar $ sübvansiyon onaylandı. Connecticut’da 2.1 GW Millstone nükleer santrali eyaletteki düşük karbonun %98’ini, New Jersey’de temiz enerjinin %97sini üretiyor, 2700 istihdamı var.

JP Morgan’a göre OPEC üyeleri kesintiden 18.1 milyar $ ek gelir elde etti. Suudiler 7.8 milyar $, Irak 3.3, Kuveyt 2.2, İran 2.1, Angola 1.2 milyar $.

EV(elektrikli vasıtaların) toplam araç stokundaki oranı konusundaki tahminler: ><firma yıl: tahmin>W 2025: satılan araçların %25i EV, BP 2035: küresel stokun %6sı EV vee 2040 tahminleri: Exxon %11, OPEC %13, BNEF %25…. Toyota 2050’de fosil araçlar fosil olur.

Bu hafta Trump, 1906 yılından kalma Antiquities Act kapsamında Başkanlık oluru ile kapanan federal alanlarda daha esnek kurallarla açık deniz ve korumalı alanlarda enerji aranmasının önünü açacak

NGL (Natural gas liquids) temelde ethan, propan, bütan, isobütan ve pentane’a ayrılabiliyor. Condensat ise 45 API gravite üzerindeki petrol. EIA verisinde ham petrol üretim verisinde. NGL’ler petrokimya için de çok önemli. Gelecek 5 yılda petkimya 2.4 mv/g talep artışı görecek, NGL sadece yarısını karşılar

Grafik

ABD şeyl petrolünde kalkışa geçen ve mevcut artıştaki sahalar (Chris Johnson)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *