1 Şubat 2017

Petrolde volatilite norm, karteller dönemi fiyat stabilitesi sağlıyor mesajı tartışılır. Ama petrol fiyatlarının en sabit olduğu dönem TRC (Texas Railroad Commission) dönemi. FedEx taşımacılıkta doğalgaza geçerse, ABD’deki 3 milyar mil taşımacılık doğalgaza geçer demek. Siemens, diğer rakiplerine ayak uydurmak için yazılımcı bir başkan atadı. Yapay zeka ve geleceğin savaşı pop bir rapor. Hindistan petrolde ulusal şampiyon kuracak. Füzyon çalışmaları. Özette Oxford Energy Forum’un Rusya sayısının ilk iki makalesi, ruble devalüasyonu ne getirdi, ne götürdü. Tarihte 1947 tarihli İngilizce “Yeni Petrol” makalesi okumaya değer.

Bilgiler

FT’ye göre Amerikalılar OPEC’i kötülese de, 1930ların başından 1970lere kadar ABD OPEC’ti, petrol arz manipülasyonu ve fiyat sabitlemede OPEC’in hiçbir zaman olmadığı kadar iyiydi. Yazıdan çıkan mesajlardan biri, aslında karteller (Standard Oil, TRC vs) fiyatı sabitliyor, yoksa norm hep volatilite

Küresel emisyonların artışının azalmasına, Nature Climate Change makalesine göre önce Çin sonra ABD’deki kömürdeki büyüme düşüşü en büyük etken. Yenilenebilirlerin etkisi ekonomik faktörler ve yenilenebilirden daha az.

Siemens Çarşamba günü yazılım devi SAP’tan Jim Hagemann Snabe(51 yaş)’u gelecek başkan olarak atadı, gelecek Ocak’ta geçerli olacak. GE 2020’de ilk 10 yazılım şirketinden biri olma, ABB’de gelecek yıllarda yazılım gelirlerini %15’ten %33’e çıkarma hedefini açıklayınca, Siemens’de bir Danimarkalı yazılım konusunda uzman bir atama yaptı

Hindistan devlet şirketlerinin birkaçı veya tamamını birleştirerek petrol devi kurmak istiyor. Indian Oil Corp , Oil and Natural Gas Corp, Hindustan Petroleum Corp ve diğerlerini “uluslar arası ve özel sektör rakiplerinin performansını yakalamak için” birleştirilmesi Maliye bakanı tarafında dile getirildi. Bu arada LNG vergisi de %5’den %2.5’a düştü.

Chatham house raporunda yapay zeka ve geleceğin savaşı kısmı var. Bana tankların savaşlara müdahil olması öncesi tartışmaları hatırlattı. Özetten ana mesajlar: ticari gelişme askeri gelişmeleri aştı; İnsanlar bilgi ve karar gerektiren durumlarda iyileer, robotlarda kurallı görevlerde; daha iyi teknolojiler askeriyeden önce ticari tarafta görülebilir.

Temiz enerjinin bir diğer türü de füzyon, ITER’in tokamak tasarımı Fransa’da, W-7X’in stellarator Almanya’da çalışılıyor. Oluşan yüksek sıcaklıktaki plazmayı manyetik alanla simit şeklindeki cihazın çeperlerine çarpmasını engelliyor, ortada hapsediyor. Oluşan enerjik neutron dışardaki alana çarparak ısı, oradan da buhar türbini

Bu ransomware, “para öde yoksa bilgilerin silinir, şifrelenir” vs’nin Android telefonlar için olanı çıkmış. Google Play’den program indirirken dikkat edin, program pil ömrünü uzatan program olarak kendini tanıtıyordu.

FedEx’ten Fred Smith, podcast’te, kamyon/tırlarda dizelden doğalgaza geçişi anlatıyor. 2015’de FedEx Cargo ve yer hizmetleri ABD’de 3 milyar mil yapmış. En büyük taşımacılık yakıtı tüketicilerinden biri. Yaygınlığı ve dizele göre fiyatının daha stabil olması, yeni doğal gaz motorlarının, daha uzun yol ve temiz operasyon sağlaması da konu.

Pakistan’da Excelerate Energy ikinci FSRU’suna hazırlanıyor. 2018’de devreye girecek, Qasim limanındaki iki FSRU ile 28 milyon m3/gün gazlaştırma yapabilecek. Bu Pakistan’ın üçüncü FSRU anlaşması oldu. Diğeri BW Gas’dan

GSachs’a göre şeyl petrol üretiminin hangi hızla artacağı fiyatın bir fonksiyonu, 55$ üzerinde artış bayağı hızlı oluyor.

Reuters anketine göre OPEC anlaşmaya %82 uydu. 1.16 mv/g kesintinin 958,000v/g’ü yapılıyor.

Suudi Arab light OSP Asya için 10-30 sent/varil artabilir.

Deutsche Bank yeni termal kömür madenciliği ve kömür santrali inşaat projelerine yeni finansman vermeyecek

Zaman kristali, aynı hareketi tekrar eden kristaller. Ne için kullanılacak? Qubit, quantum bilgi depolamak için

Grafik

ABD şeyl üretiminin petrol fiyatlarına göre tepkisi (EnergyFuse – GoldmanSachs raporu)

Paris anlaşmasını takip etmek için değişik seviyelerdeki göstergeler ,üste çıktıkça politik hedefler, aşağı indikçe teknik detaylar(Nature Climate Change)

 

Makale Özetleri

Oxford Energy Forum – Russian energy issues in a volatile environment – Issue 107, 16 Ocak 2017

“Değişken bir ortamda Rus enerji konuları” başlıklı forum bilgilendirici, açıp göz gezdirmek bile faydalı olabilir

Russia’s macroeconomic problems and the risks to the oil and gas sector, Christopher Granville

“Rusya’nın makroekonomik problemleri ve petrol-gaz sektörüne riskleri

Rusya bütçesini “lower for longer”, uzun süre düşük kalacak petrol fiyatlarına göre ayarladı. Hükümetin 3 yıllık bütçesi ekimde Duma’ya sunuldu. Hükümetin parasal politikası iki sebeple önemli

Petrol fiyat düşüşünden kaynaklanan şok kontrol edilebilecek mi?

Kontrol edilirse bu petrol ve gaz sektöründen daha fazla vergi toplanması ile mi sonuçlanacak

2017-2019 bütçesi çok net bir parasal önlemlere önceliklendirme içeriyor. İki önemli nokta var:

3 yıl boyunca ortalama petrol fiyatı 40$/v

Parasal konsolidasyonda yükü harcama tarafı alacak (harcamalar azaltılacak)

Merkez bankasının enflasyon hedefi de %4.7(2017) ve %4 (2018,2019) olunca (bütçede ruble üzerinden), aslında harcamalar çok az daha az gibi gözüküyor.

2015 ve 2016’da Rus ekonomisi resesyondaydı. Büyüme geçen sene %3.7 düşmüştü, 2016’da %0.5 düştü. Ekonomik büyümenin 2017’den itibaren %0.6, %1.7 ve %2.1 olması bekleniyor. Rusya’nın kamu borcu GSYİH’in %15’i. Reserve Fund (RF) ve National Well-Being Fund(NWF)’de biriktirdiği petrol gelirleri de var.

Ana politika yapıcılar, Keynesyen ve tüketimi arttıran politikalarına karşılar. Daha çok özel yatırıma dayanan bir yeni model peşindeler. Bu yüzden ilk hedef düşük enflasyon %4. Reel faiz oranları da %5.5 şu sıralar. Enflasyonu aşağı getirmek için bütçe açığını kapatmalılar

Savunma bütçesi 2010’lardan beri dokunulmazdı ama bunda da kesinti olmak zorunda. Putin ekibi bu konuda destekliyor çünkü kamu finansmanın kontrolden çıkması tehlikesine karşı çok duyarlı. Putin ısrarla fonların tüketilmemesi gerektiğini belirtti, bunlar yeni şoklar olursa lazım olabilir.

Petrol ve gaz sektörüne özel riskler

Petrol ve gaz vergilendirilmesi Putin’in vergi stabilitesi kuralına birer istisna. 170 milyar ruble vergi artışı olacak. Gaz sektöründe devlet hakkı artacak, tarihsel olarak petrolden daha az vergilendirilmiş olmasına rağmen. MET: Mineral extraction tax. Petrolde ise 322 milyar ruble MET artışı 219 milyar ruble ithalat vergi düşüşü ile kompanse edilecek

Finans bakanlığı, petrol gelirlerindeki artışın nominal GDP büyümesinin gerisinde (zamansal olarak) kalacağına işaret ediyor. Petrol ve gaz vergilendirmesi 2014 bütçesi gelirlerinin %52si idi, 2016Ç3’de %36’a düştü. Finans bakanlığının 2034’e uzanan uzun dönemli tahminleri de Duma’ya sunuldu. Burada da petrol vergi gelirlerinin GDP’ye(GSYİH) oranının %5.8’den %3.6’ya düşmesi bekleniyor. Üretim MET imtiyazlarından faydalanabilen yeni sahalardan artarak gelecek

Harcama tarafında ana politikalardan biri de emeklilik yaşının yükseltilmesi. Rusya parasal konsolidasyonda ağır kaldırma aşamasıdnda. Ama görevlilerin gölge bir vergi artışı yapacağı neredeyse kaçınılmaz.

 

Cost dynamics in the Russian energy sector, Tatiana Mitrova

Rusya enerji sektöründe maliyet dinamikleri

2004-2008 sonrası enflasyon baskısının arttığı, 2009-2014 arası enerji maliyetlerinin stabilize olduğu ama yüksek bir seviyede olduğu dönemdi.

Maliyet baskıları:

Sovyet dönemi sahalar yaşlandı daha fazla yatırıma ihtiyaç var. Yeni sahalarda gittikçe daha uzak alanlarda (Doğu Sibirya gibi)

Rusya coğrafyası da bir altyapı yükü oluşturuyor. (taşıma vs)

Rusya’nın servis şirketleri de sınırlı. Bu şirketlerin de sınırlarına ulaşılmış gibi, maliyeti arttırıyor

Rus kaynaklarının iç karasal alanlarda olması, taşıma maliyetlerini de çok arttırıyor

Yüksek yolsuzluk da sorun, Rusya 168 ülkede 119uncu

Rusya’da iş yapmanın politik ve ticari riskleri de diğer ülkelere göre sermaye maliyetlerine sebep oluyor. (%16 , www.waccexpert.com)

Verimsiz düzenleme ve bürokrasiden dolayı yüksek işlem maliyetleri

Son olarak, yüksek işçi maliyetleri, Sberbank CIB’ye göre. Rus şirketlerindeki üst yöneticiler dünyadaki en yüksek ücreti alan yöneticiler

Petrol ve gaz 2014’te federal bütçenin %50si, ihracatın 2/3’ünü karşıladı.

Kur oynaklığına izin veren politika değişkliği

2009 reseyonundan farklı olarak, Rus hükümeti rubleyi korumadı. 2014’teki petrol fiyat düşüşü ile Merkez bankası da serbest(float freely) kur rejimine geçti. 2014’te 1$ =32 RUR (ruble) iken, 2016 başında 80 RUR’a çıktı. Petrol fiyatı da 100$ üstünden 30$’lara düştü. Petrol 50$’lara çıkarken dolarda 65 RUR’a düştü.

Fakat yeni merkez bankası stratejisinin Rus nüfusu üzerinden gözle görülür negatif etkisi var. Rus bütçesinde ise çok pozitif bir etki oluşturuyor.

Pozitif etkiler

Bu kadar büyük bir kur devalüasyonu, bütçeyi dengede tuttu. Gelirler azalmadı, maliyetler sabit kaldı. 2016’da bütçe açığı %4 olsa da beklenenden düşük

Devalüasyon Rus enerji ihracatının küresel rekabetçiliğini de arttırdı. Daha fazla yerel para birimi ile gelir imkanı doğdu. Rus petrol ve gaz şirketlerinin CAPEX maliyetleri %35, OPEX de %40-45 düştü.

Tüm bunlara rağmen Rus petrol şirketleri üretimlerini %1.4 arttırarak 10.7 mv/g’e ulaştı. Yıl sonunda %2yi bulabilir

Üretim artışı ve ılımlı talep artışı, ihracat artışı getirdi. Son iki yıl Rus petrolünün Avrupa ve Asya’ya ihracatını %9 artttırdı.

Düşük petrol fiyatları uzun dönemli anlaşmalarda Rus gazını en ucuz ve çekici opsiyon yaptı. Ocak-Ağustos 2016’da Avrupaya ihracat %11 arttı

Kömür üretimi ve ihracatı da devalüasyondan ve taşıma tarifelerinden pozitif etkilendi. Kömür üretimi %6, ihracatı %7.5 arttı

Daha fazla maliyet düşüşü için kısıtlı imkanlar

Ruble devalüasyonu sınırlı olsa da, etkisi azaldı. 2035’e kadar uzun dönemli projeksyionda, 2025 gibi 1$=77 RUR alınmış durumda. Yani önümüzdeki 9 yılda %30 devalüasyon öngörülüyor.

Gerçek reform ve iyileştirmeler olmaz ise, sistemik verimsizlikler ve yüksek ülke riskleri maliyetleri yukarı çekecektir. Yükselen petrol fiyatları bunu arttıracaktır.

Kısaca, ruble devalüasyonu bazı konuların üstünü örtse, yakın olmayan gelecekte bu sorunlarla tekrar yüzleşilmek zorunda kalınabilir

Tarih

27 Haziran 1947, The Spectator, “Yeni Petrol

1947’den bir cümle: “In a very short time, therefore, the arid and backward lands of the Middle East will, together, constitute the most important oil-exporting area of the world.”

39 thoughts on “1 Şubat 2017”

 1. I don’t even understand how I stopped up here, however I believed this submit was great.
  I don’t realize who you’re but certainly you are
  going to a famous blogger in case you are not already.
  Cheers!

 2. Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s website link on your page at appropriate place and other person will also do same in support of you.

 3. A remarkable share, I just provided this onto an associate who was doing a little evaluation on this. As well as he actually acquired me morning meal due to the fact that I located it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the reward! Yet yeah Thnkx for investing the time to discuss this, I really feel highly about it and also like learning more on this topic. When possible, as you become expertise, would you mind updating your blog site with even more details? It is very valuable for me. Large thumb up for this article!

 4. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring
  on other sites? I have a blog centered on the same topics you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I know my
  readers would appreciate your work. If you are even remotely
  interested, feel free to send me an e mail.

 5. The following time I read a blog site, I hope that it does not disappoint me as long as this one. I suggest, I recognize it was my selection to review, but I in fact believed youd have something intriguing to say. All I hear is a number of whimpering regarding something that you can deal with if you werent as well active seeking interest.

 6. I was very delighted to discover this web-site. I wanted to thanks for your time for this terrific read!! I most definitely delighting in every little bit of it and I have you bookmarked to have a look at new stuff you post.

 7. Great work! That is the kind of information that are supposed to be shared across the
  net. Disgrace on Google for no longer positioning this submit higher!
  Come on over and seek advice from my web site . Thank
  you =)

 8. Area on with this write-up, I really think this web site needs a lot more consideration. I?ll possibly be once more to review a lot more, thanks for that information.

 9. After research study a few of the post on your site now, and I absolutely like your method of blog writing. I bookmarked it to my bookmark web site listing and also will be inspecting back quickly. Pls look into my website also and also let me understand what you believe.

 10. Greetings from California! I’m bored to tears at work so I decided to
  browse your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful site!

 11. I?d need to get in touch with you here. Which is not something I normally do! I enjoy reading a blog post that will certainly make individuals believe. Also, thanks for enabling me to comment!

 12. Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and say I truly enjoy reading
  your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thanks!

 13. Aw, this was an actually nice article. In idea I wish to place in creating similar to this furthermore? taking time and also real initiative to make a great write-up? however what can I state? I postpone alot as well as by no means seem to obtain something done.

 14. My brother recommended I may like this blog. He was entirely right.
  This submit actually made my day. You cann’t believe simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 15. Can I just say what a relief to find someone that in fact recognizes what theyre discussing on the internet. You most definitely understand just how to bring a concern to light and make it crucial. Even more people require to read this and understand this side of the tale. I cant think youre not much more preferred since you certainly have the present.

 16. Hello! I simply would like to provide a significant thumbs up for the wonderful information you have here on this message. I will be coming back to your blog for even more soon.

 17. This is the ideal blog site for anybody who wants to discover this subject. You recognize a lot its practically tough to argue with you (not that I really would want?HaHa). You definitely placed a new spin on a subject thats been written about for several years. Excellent stuff, just great!

 18. A fascinating conversation is worth comment. I believe that you ought to create more on this topic, it may not be a taboo subject yet normally individuals are not enough to talk on such subjects. To the next. Thanks

 19. After study a few of the post on your web site now, and also I truly like your method of blog writing. I bookmarked it to my book marking website checklist and will be inspecting back quickly. Pls check out my web site too and let me know what you believe.

 20. Hello! I just want to offer a significant thumbs up for the terrific info you have below on this post. I will certainly be returning to your blog for even more quickly.

 21. Excellent beat ! I would like to apprentice at the same
  time as you amend your site, how can i subscribe for
  a weblog website? The account helped me a appropriate deal.
  I had been a little bit familiar of this your broadcast offered vibrant
  transparent concept

 22. After research study a few of the article on your site currently, and I really like your means of blogging. I bookmarked it to my book marking internet site list and also will certainly be examining back quickly. Pls have a look at my web site as well as well as let me know what you think.

Leave a Reply

Your email address will not be published.