23 Aralık 2016

ODT: https://drive.google.com/open?id=0B3RIv3pMNaTdZkNGZS1BQWJObzA

2017’de emtialarda neler olacak? 2016’nın başı ve sonu çok farklı oldu. Başında bir çok şirket sallanırken, sonunda yeni alımlar, şeyl alımları geldi. 2017’de nelere bakacağız? OPEC anlaşmasının uygulanması izlenecek, ABD petrol üretimi, Hindistan Asya’nın yeni büyüme motoru olacak mı? Küresel bir gaz piyasasının hızlanmasını görecek miyiz? Elektrikli arabaların rekabetçiliği artacak mı, çakılacak mı (vergi destekleri düşerse). Bugün Emrah Emin Danış’ın küresel doğalgaz yorumu var. Dünden gelen PdVSA’nın ABD’deki 3 rafinerisine Rusya’nın Rosneft’ine ipoteklemesi ilginç. Bugün bir makale özetine vakit harcadım. Bence değer. Elektrik dönüşümlerinin kıyaslanması : Almanya ve Japonya. İşin gerçeği yazarlar, enerji güvenliği konseptinden yola çıkarak, ülkedeki çıkar grupları tabanı ne kadar geniş ise o sektörün aslında kendine göre politika yönlendirmesi yaptığı fikrine çıkıyor.

Yorum – Haftalık Doğalgaz Piyasaları Görünümü – Emrah Emin Danış

Soğuklar ve Arzdaki Düşüş LNG Fiyatlarını Arttırdı

Asya piyasalarında geçtiğimiz haftayı 9.30 $/mmbtu dolara çıkarak son 2 yılın en yüksek seviyesinden kapatan spot LNG fiyatları Avustralya’da devam üretim kesintisi ve yüksek seyreden mevsimsel talebe bağlı olarak 23 Aralık’ta haftayı 9.50 $/mmbtu seviyesinden kapattı.

NBP’de ise gelecek ay vadeli LNG kontratları petrol ve gaz fiyatlarındaki artış ile mevsimsel taleple birlikte yükselişini sürdü. Geçtiğimiz haftayı 5.75 $/mmbtu seviyesinden kapatan gelecek ay vadeli kontratlar bu haftayı 5.95 $/mmbtu’dan kapattı.

Henry Hub’da fiyatlar arttı

Henry Hub’da geçen haftayı düşüşle 3.41 $/mmbtu seviyesinden kapatan gelecek ay vadeli kontratların bu hafta kayıplarını geri aldığı görüldü. Cuma günü itibariyle gelecek vadeli kontratlar 3.69 $/mmbtu seviyelerinden işlem görüyor.

Global Energy Research Partners Araştırma ve Strateji Direktörü Emin Emrah Danış @emindanis

Bilgiler

Çin, Kasımdaki 2.66 milyon ton LNG ithalatı rekorunu bu ay kırabilir: 3.33 milyon ton LNG . Asya fiyatları 9.3$/mmbtu’ı gördü, Ocak 2015’ten beri en yüksek seviyesine ulaştı. Geçen sene Ocak-Kasım döneminde 19.63 mton iken şimdi 22.3 milyon ton’a yükselmiş durumda

Yüzyılın kontratı denilen ACG (Azeri-Chirag-Gunashli) sahası geliştirme anlaşması bugün 2050’ye uzatıldı. Mevcut da ACG 620bin v/g üretiyor. Orjinal anlaşma Eylül 1994’te 30 yıl için imzalanmıştı. Üretm Kasım 1997’de başladı. Şu ana kadar 33 milyar $ yatırım ile 3 milyar $ üretim yapıldı.

Avrupa’nın daha fazla Gazprom gazına ihtiyacı var. Kanıt? Bu sene Avrupaya gaz arzında Gazprom 3 yeni rekor kırdı: günlük, aylık ve yıllık. 1Ocak-30Kasım’da toplam satış 162.7 bcm oldu. Kasımda 17.6 bcm ile aylık rekor kırıldı. 29 Kasımda da 614.5 milyon m3/gün tüketim oldu. LNG bocalarken boru hattı rekorları kırmış. 9 aylık artış %4.

Venezuella’non devlet şirketi PdVSA, Citgo’nun sahibi. Citgo’da ABD’de 3 rafineri(749bin v/g kapasite) ve boruhatlarının sahibi. Citgo hisselerinin %49.9’u Rosneft’e 1.5 milyar $ borç karşılığı ipotekli. 30 kasımda rezervlerdekş 891 milyon $ artışın sebebi olduğu da düşünülüyor

California Enerji Komisyonu, bilgisayar ve monitörlere zorunlu enerji verimliliği standartı getirdi. Eyalette bilgisayar ve monitörleri 5610 Gwh tüketiyor, konut tüketiminin %3, ticari tüketimin de %7si. Masa üstü bilgisayarlar zamanın %77sinde açık ama bu zamanın %61’inde boş duruyor. 2019’da boşta tüketim %30, 2021’de %50 azaltacaklar.

Küresel gaz ticareti 1000 milyar m3(bcm)’ten, 2040’ta 1650 bcm’e çıkacak. LNG yıllık %3 artarken, 2040 da ticaretin %40-45’i LNG olacak. Katar enerji bakanının iddiaları.

Kasım’da Çinde elektrikli araç satışı 43441 oldu. Ekim’e göre %36, yıldan yıla da %56 artış. Elektrikli araçlarda piyasa payı %1.4 ile ABD(%1.1) ve Avrupa(%1.2)’nin üzerine çıktı. Toplam elektrikli araç Çin’de 650,000, ABD’de 560,000, Avrupa’da 630,000. En çok satan 5 araç Çinli üreticilerin ve 300 km menzil altı.

1974’de devreye girip 1979 Mart’ta kaza sebebiyle 2.ünitesi kapatılan Three Mile Island’ın üretim maliyeti 44.5$/Mwh. PJM ortalama fiyatları 39 $/Mwh, gaz için ise 25$/Mwh.

Libya ulusal petrol şirketi başkanı Mustafa Sanalla, Mısır’da Petrol Bakanı Tareq el Molla ile görüştü. Mısırlı şirketlerin ülkesinde yapacağı yatırımlar için destek istedi. Bu arada İtalyan şirket delegeleri ile de görüştü.

Makale Özeti

Comparing electricity transitions: A historical analysis of nuclear, wind and solar power in Germany and Japan

Elektrik Dönüşümlerinin kıyaslanması: Almanya ve Japonya kıyaslaması

Aleh Cherpa, Vadim Vinichenkoa, Jessica Jewell , Masahiro Suzuki, , Miklós Antala , Energy Policy
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030142151630595X

Makale karışık gibi ama bir kaç önemli soruya cevap buluyoruz?

– Almanya’da nükleeri kim öldürdü? Kömür ve rüzgar lobisi
– Enerji dönüşümleri hikayeleri neden gerçeği yansıtmıyor? Ekonomik, sosyo-ekonomik ve politika değişimleri önemli

Makale şöyle güzel, ben çevreci Almanya’nın neden kömürü değil nükleeri kapattığını anlamamıştım, net bir cevap var. Ayrıca hiç düşünmediğim bir soru da netleşiyor. Fukushima Japonya’da oldu ama Almanya nükleerden çıktı fakat Japonya çıkamadı, neden?

Makaleyi baştan sona değil, faydalı gördüğüm yerleri ile özetliyorum.

2.1.1 Güvenilir arz-talep dengesi ve devlet amaçları

Enerji politika amaçları talebi güvenilir bir tedarik ile dengelemek. Yergin ise “güvenilir” ‘in “yerel” olduğunu belirtiyor. Yüksek talep artışı büyümeleri, ulusal nükleer programların başlatılması ile sonuçlanıyor.

1970’lerde hem Almanya hem Japonya petrol krizleri ile petrol ithalatına bağımlılığı azaltmayı hedeflediler. İki ülke de enerji politikalarını talep artışı ve kendine yetebilirlik üzerinden formüle etti (2010’da). Almanya geniş kömür rezervleri (ve coğrafyası) ile daha az ithal enerji kaynakları korkusu yaşıyordu, Japonya’da ise enerjide yetebilirlik ulusal güvenlik ile eş anlamlıydı. Bazıalrı buna enerji-tedirginliği (energy-angst) dediler.

2.1.2. Çıkar grupları

Enerji politikaları sadece devletin kendi hedefleri ile değil, bazı özel sosyal grupların özel çıkarları ile de şekillenir. Herşeyi açıklamasa da, nükleerden çıkışı Almanya’da yenilenebilirci bir koalisyon, Japonyada nükleeri de nükleer çıkar grupları itmiş olabilir.

2.1.3 Nükleer karşıtı duygular ve diğer fikirler

Politikalar geniş sosyal hareketlerin fikirlerine etkilenir, bunlar devletin sorunu tanımlama ve çözüm arama şeklini değiştirir. Mesela anti-nükleer fikirler Almanya’daki Energiewende’yi açıklayabilir. Fakat Japonya’yı açıklayamaz(Fukushima sonrası)

2.1.4 Devlet kapasitesi ve kurumları

Devletin amaçlarına ulaşması materyal ve kurumsal faktörlerle sınırlanır. Ikenberry(1986), devletlerin enerji stratejilerini sanayi-devlet etkileşim desenine bağlı olarak seçtiğini, ve buna da “kurumsal kapasite” dediğini belirtiyor. Dolayısıyla benzer kurumsal kapasite Almanya ve Japonya’nın 1970-1980 enerji stratejilerini açıklıyor.

Yazarlar burada Almanya [ve bence Japonyayı] “koordine edilen piyasa ekonomileri”, İngiltere’yi de serbest piyasa ekonomisi olarak tanımlıyor. Almanya’da federalizm, çoklu partili sistem ve güçlü sivil toplum varken, Japonya’da merkezi,teknokratik ve hatta ‘kayırmacı’ devlet var.

2.1.5. Devletler ve Sosyo-teknik rejimler

Enerji hedefleri için devletler diğer toplumsal aktörler (sanayi, banka, enerji şirketleri, nihai kullanıcılar) ile etkileşime girer. Mesela bir devlet mevcut aktörlerle çalışmayı seçebileceği gibi , yenilerini de geliştirmek isteyebilir. Mevcutların yeterli kaynağı olabilir ama değişime de çok direnirler. Aynı zamanda devlet kurumlarıyla ortak hareket ederek, devletin amaçlarını da değiştirir, kendi çıkarları için yeniden yorumlarlar.

Almanya’da nükleer rejim 1970-1980lerde, kömür de 1950-2000’lerde ciddi etkiliydi. Bazı akademisyenler de “hükümet, iş dünyası ve politik kurumlardan – özellikle Liberal Demokrat Parti – LDP” ile Japonya’nın “nükleer kasabası” (nükleer hemşericilik gibi) adlandırdı.

2.1.6 Devletler, in ovasyon ve teknoloji difüzyonu.

Enerji hedefleri için devletler, yeni enerji teknolojilerini sisteme almaya başlayarak mevcut sosyo-teknik rejimi değiştirir veya en azından yeniden ayarlar. Teknolojiler genelde çekirdek ülkelerden çevredeki ülkelere doğru yayılır.

İki ülke de, nükleeri ABD’den aldılar. Almanya rüzgarı Danimarka’dan 1990’larda aldı. Japonya 1980-2000’lerde dünyada güneş enerjisinde liderdi. Burada da güneşin 2000’lerde neden Almanyada daha hızlı büyüdüğünü anlatmak zor oluyor.

2.1.7 Rejim değişikliği

Enerji dönüşümleri, rejim değişimleri gibi kompleks süreçleri içerir. Burada mevcut rejim, daha önce korunan daha ileri bir yapıdan gelen yeni girişlere yer verir.

Mesela Fukushima sonrası Almanya, “geleneksel fosil-nükleer” enerji rejiminden “yeni Yenilenebilir”rejimine geçti.Almanya’nın güçlü bir imalat sektörü de yenilenebilire geçişte etkiliydi

3.1. Elektrik dengesi

Almanya ve Japonya’nın elektrik miksindeki gelişimindeki en dikkat çekici gelişme 1970’de iki ülkenin benzer tüketimleri var iken,2010’da Japonya Almanya’dan %80 daha fazla elektrik tüketmesi. 1970-1980’lerde iki ülkede de talep arttı. Ama Almanya’da 1990’larda durulan talep, Japonya’da artmaya devam etti.

Peki Japon talebi neden arttı? RCP (konut-ticari-kamu sektörü) enerji(elektrik değil) talebi kişi başına Almanya’da hep en yüksekti. Japonya’nın ki ise G7 içinde 1970’lerde en düşük iken, 2013’lerde İtalya, Fransa, İngiltere seviyesine geldi. Birinci sebep Japonya’nın kişi başı enerji tüketiminin Almanya’ya yaklaşması, ikinci sebep ise elektriğin diğer kaynaklara tercih edilmesi (japonyada). Yani Almanya’da doğal gaz yerine Japonya’da elektrik RCP’de artıyor.

İki ülkede de elektrik arzı fosil kaynaklardandı. Ama Almanya’nın enerjisinin %75-90’ı yerli kaynaklardandı (Linyit). Japonya’nın kis ise %20-45 civarındaydı.

Almanya 1989’a kadar üçüncü büyük kömür üreticisiydi, hala en büyüklerden. Kömür Almanya’nın savaş sonrası restorasyonunda ve bazı eyaletlerin refahında anahtardı. Kömür çıkarları için ana destek SPD partisiydi.1980’den beri kömür 150 milyar € sübvansiyon aldı. Japonya’da ise kömür işleri 2007’de 600kişiydi.

Nükleerin gelmesi ile Japonya yetebilirliğini arttırırken Almanya’nın ki zaten yüksekti. Japonya ise izole bir şebeke. Ayrıca Japonya’nın trajik 2.Dünya savaşı macerası, enerji arz konularını ulusal enerji politikalarında çok önceliklendiriyordu.

Japonya Arge’ye çok para ayırdı. 1980’de Alternatif Enerji Kanunu çıkardı, güneş ve diğer teknolojileri destekleyen. Ayrıca ortadoğu petrollerinin yerine çeşitlendirme ve Asya’da enerji diplomasisi, yurt dışında varlık alımı

2010’da iki ülke de benzer enerji planları adapte etti .Almanya Energiekonzept , Japonda 3.Temel Enerji Planı (BEP) ve benzer hedefler önerdiler. Fosiller 2.5 kat azalacak, nükleer ve yenilenebilir artacak.

2011’de Fukushima’dan sonra iki ülkenin de planları değişti. (Aşağıda Almanya ve Japonya’nın 2011 öncesi ve sonrası plan değişimleri var)

1990’larda nükleer Almanya’da elektrik üretiminde %29, Japonya’da %27 paya sahipti .1990’da Almanya politikayı değiştirmese de, yeni NPP (nükleer santral) deverye almadı. Yeni santral yapmadığı için yerel nükleer ekipman üreticileri yurtdışında kontrat kovaladı, en sonunda Siemens 2001’de nükleer işlerini Fransız Framatome’a sattı. 2011’de de nükleer çalışmalarını kapattı. Japonya ise 15 yeni reaktör ve devlet yardımlarını arttıdı.

2000’lerde ise kömür destekçisi Alman SPD, 1970’lerden beri baz yük için nükleer ve kömür arasındaki rekabeti arttırdı. 2002’de Yeşiller ve SPD, yeni nükleeri yasaklayan ve mevcutların da çalışma süresini 32 yıl ile sınırlayan kanunu müzakere ettiler. Fakat nükleer sanayiciler zaten sektörü terketmişti. Kömür kazandı. Talep de artmıyordu. Almanya’da 1997-2003’te kömür destekleri 35 milyar €. 2003’te mdencilik 2012’ye kadar desteklendi, ayrıca kömür çevre vergisinden muaf tutuldu. SPD’nin yenilenebilire desteğine karşı, Yeşiller’de doğalgaza yüksek vergiye destek verdiler böylelikle kömür rekabetçi oldu.

Japonya’da ise, nükleer kömür veya yenilenebilirle politik bir rekabet yaşamadı. Hem elektrik şirketleri hem de nükleer tedarikçiler destekçiydi. Enerji yeterliliğ i argümanı da kendi tarafındaydı. Toshiba, Mitsubishi, Hitacih gibi şirketler ile 15 milyar $’lık 10000 şirketlik, 400 nükleer teknolojinin olduğu 80000 istihdam veren bir sektördü 2010’da.

Fukushima öncesi planlarda Nükleer 2030’da elektrik üretiminde %53 paya sahip olacakken, sonrasında (2014 planı), bu oran %20-22’ye düştü.

3.3 Rüzgar

Rüzgar 1980’lerde Danimarka’da ticarileşti. Almanya’da araştırma yaptı. 1970-1980’lerde başarısızlıklarla projeyi kapattı. 1990’da Almanya alım garantisi StrEG(1990) kanunu ile, öncelikle küçük hidroları desteklemeyi ve onlara perakende fiyatın %90’ı ile alım garantisi vermeyi planlıyordu. Fakat 1990’larda inanılmaz bir 100 kat rüzgar artışı gördü. (1999’da %1’e ulaşmıştı). Almanya’daki bu artış, Danimarka teknoloji üzerine inşa edildi.

Siemens’te bu işe girdi. Rüzgar yandaşları SPD-Yeşiller (red-green)’e yanaştılar. Hem rüzgarı daha çok teşvik edecek EEG (2000) kanunu ile de 20 yıllık garantiler kopardılar.

Danimarkalı Vestas 1990’ların ortalarında Japonya’da da rüzgar türbini kurdu ama piyasa büyümedi. 2001’de yabancı firmalar Japon rüzgar türbin piyasasının %95’ini tedarik ediyordu.

Çıkarımlar

Yerel kaynaklara bağlı rejimler enerji güvenliğini kendi avantajlarına hareket ettirebiliyorlar. Çünkü büyük bir çıkar grubu var. Genişleyen rejimlerde, yeni tesisler yapılıyorsa, sadece sahipleri, işletmecileri değil, imalatçı, müteahhit, inşaat gibi diğer grupları da içeriyor. Almanya’da nükleer durunca, sektörde yurt dışında iş aradı ve ülkede nükleeri sonlandırmak kolay oldu. Japonya’da ise büyük bir sektör olarak kaldı .Ama Almanya’da rüzgar rejimi çok fazla çıkar grubunu içerdiğinden (imalatçi, müteahit vs) daha yerleşik oldu. Bu yerleşik olma ve gücü sayesinde devlet politikalarını şekillendirebildi.

Almanya’da nükleerden çıkış hızlı oldu, çünkü sektör zayıf ve parçalı idi. Rekabetçisi rüzgar ve kömür ise çok güçlüydü. Nükleer karşıtları politik koalisyon üzerinden hareket ettiler. Ama Japonya’da nükleerin güçlü rekabetçileri yoktu.

Rüzgar ve gümeş aslında ArGe, teknoloji gelişimi ve imalat konusunda çok ayrı teknolojiler. Fakat geniş ölçekte kurulduğunda benzer aktörleri faydalandırıyorlar: mülk sahipleri, kooperatifler, belediyeler ve inşaat şirketleri..

Sonuç

Enerji dönüşümleri, politik, tekno ekonomik ve sosyo teknik etkileşimlerin bir bileşimi. İki paralel strateji var:

1. Mevcut rejimlerle çalışmak: Devlet mevcutları güçlendirir veya zayıflatır ama onlar tarafından manipüle de edilir. Yerel kaynak ve altyapı gelişimi temelli rejimler politik olarak daha güçlü. Bu yüzden 2000’lerin başında Kömür ve rüzgar Almanya’da nükleer Japonya’da güçlüydü.

2. Korunan nişleri (protected niches) güçlendirmek: Devleti rehin alınmaya karşı daha güvenli tutarken, başarı her zaman gelmeyebilir. Çünkü ticarileşemeyebilir.

217 thoughts on “23 Aralık 2016”

 1. Карта памяти ORICO Micro TF/SD 256 ГБ 128 Гб 64 ГБ 32 ГБ MicroSD Max 80 м/с класс 10 Мини TF карта с адаптером для sd-карт

  Карта памяти Micro SD:

  О емкости:
  32 Гб = приблизительно 28-30 Гб
  64 ГБ = приблизительно 58-60 Гб
  128 ГБ = приблизительно 115-119 ГБ
  256 ГБ = приблизительно 230-238 ГБ

  Это разница в расчетах между производителем и вашим ПК, пожалуйста, Google «емкость карты памяти», чтобы получить дополнительную информацию.
  Ваш компьютер говорит, что 1 ГБ = 1,073741824 млрд байт, где рынок определяет 1 ГБ = 1,00 млрд байт.

  https://t.co/pT5eKmalKi

  ——-

  ORICO Micro TF / SD memory card 256 GB 128 GB 64 GB 32 GB MicroSD Max 80 m / s class 10 Mini TF card with SD card adapter

  Micro SD Card:

  About capacity:
  32 GB = approximately 28-30 GB
  64 GB = approximately 58-60 GB
  128 GB = approximately 115-119 GB
  256 GB = approximately 230-238 GB

  This is the difference in calculations between the manufacturer and your PC, please google “memory card capacity” to get more information.
  Your computer says 1 GB = 1.073741824 billion bytes, where the market defines 1 GB = 1.00 billion bytes.

 2. наркоманка со стажем Романовская Марина Юрьевна 08.12.1987 г.р. трахнется за косяк или дозу
  есть выход на толпу с Сирии и Игил, по сбыту оружия и наркотиков.
  продам детское порно и порно с зоофилией с детьми
  обращаться Красноармейск ул. мкр. Северный д.21 кв. 30

  Yandex SRO 6945600774

 3. наркоманка со стажем Романовская Марина Юрьевна 08.12.1987 г.р. трахнется за косяк или дозу
  есть выход на толпу с Сирии и Игил, по сбыту оружия и наркотиков.
  продам детское порно и порно с зоофилией с детьми
  обращаться Красноармейск ул. мкр. Северный д.21 кв. 30

  bingo LTD 3790760699

 4. Hi friends, its impressive post about teachingand fully defined, keep it up all the time. vaggklocka clas ohlson cobbn.interestinghere.be/useful-tips/vaeggklocka-clas-ohlson.php vaggklocka clas ohlson

 5. Платье очень гладкое и сексуальное.
  Если вы используете M, скорее всего L подойдет вам! Материал меня удивил, он немного растягивается и не низкое качество. Прибыл 9 дней до окончательного срока, продавец отправил мой заказ в тот же день. но в целом я чувствую себя довольным моей покупкой, я бы снова купить больше, спасибо!
  https://t.co/3SAbFi2j8r

  ——

  The dress is very smooth and sexy.
  If you use M, most likely L will suit you! The material surprised me, it is a little stretched and not of poor quality. Arrived 9 days before the deadline, the seller sent my order the same day. but overall I feel satisfied with my purchase, I would buy more again, thanks!

 6. Пункт электрического учета 6кв, КТП КОМПЛЕКТНЫЕ ТРАНСФОРМАТОРНЫЕ ПОДСТАНЦИИ москва, Производство ктп москва и другое на нашем специализированном сайте: http://sviloguzov.ru/ – Вы нашли то, что искали!

 7. Привет мои хорошие.
  Мой ник Алика.
  Познакомлюсь с парнем для встречи. Приеду к тебе на район или встримся у меня. Живу в соседнем подъезде.

  Мой блог

 8. Si vous êtes extrêmement fiable sur les trajets quotidiens en public, alors ce message sera certainement une révélation pour vous ainsi que pour divers autres lecteurs.
  Comme nous comprenons tous que les taxis sont aujourd’hui devenus largement présents dans divers autres modes de transport routier, et on peut compter sur eux sans attendre, de nos jours, il existe une série de raisons pour lesquelles de nombreuses personnes choisissent des services de taxi réputés ainsi que quelques-uns d’entre eux ont été évoqués dans cette revue.
  Il y a des dizaines de fournisseurs de services de taxi que vous rencontrerez en ligne, les gens dépendent généralement d’eux en raison de leur facilité de réservation rapide et du degré élevé de sécurité des taxis pour les voyageurs.
  Eh bien, pour trouver une solution de taxi idéale près de chez vous, il vous suffit de rechercher le service de taxi idéal près de «chez nous» afin d’obtenir rapidement une liste de contrôle des alternatives.

  Avantages de choisir un service de taxi réputé: -.

  1. Sans stress et confortable – Les services de taxi sont considérés comme extrêmement confortables et sans risque, par exemple, lorsque vous vous retrouvez dans une toute nouvelle zone, vous ne connaissez peut-être pas les chemins et les sites, et dans tous ces scénarios, vous pouvez avoir besoin d’un chauffeur expert pour vous conduire dans la rue et vous conduire à votre destination dans le temps. .
  Pour cette raison, le choix d’un service de taxi vous aidera certainement à atteindre votre lieu à temps et avec style.

  2. Forfaits adaptés aux poches – Je suis convaincu que le prix des voyages «aller-retour» est très abordable. Les services de taxi ont normalement des dizaines de forfaits rentables à offrir, où ils calculent les prix en fonction de la gamme que vous prenez, vous pouvez choisir les forfaits que vous préférez et payer de manière appropriée, ce qui permet non seulement de conserver votre temps, mais également de l’argent.

  3. Extrêmement professionnel – Les fournisseurs de services de taxi sont extrêmement experts et considèrent la sécurité et la sûreté du client comme une priorité absolue, pour cette raison, il est considéré comme l’un des transferts de terminal d’aéroport idéal.
  Ces taxis ont en fait des solutions avec chauffeur qui sont un formidable remède pour les gens qui sont tout nouveaux dans le pays, les conducteurs sont extrêmement experts, connaissent bien les chemins, les emplacements, les points de repère, etc. et donc, les voyageurs n’ont jamais besoin de gérer tout type de problème.

  4. Totalement sécurisé – Ces taxis sont équipés des dernières technologies et les solutions GPS sont toujours énergiques, en plus de cela, il existe des systèmes de sécurité efficace à l’intérieur de l’automobile qui aident les voyageurs à élever un système d’alarme en cas de problème pendant leur voyage, de cette façon, les fournisseurs de services de taxi offrent une sécurité totale à ses passagers, de plus le paiement à bord se fait par carte bancaire aussi.

  Si vous vous demandez si vous devez réserver un taxi pour votre prochain voyage à l’aéroport de Roissy ou Orly, il est préférable de profiter de ces avantages pour vous aider à reconnaître à quel point ces services de transport sont réputés, vous devez inspecter sa fiabilité. Vous pouvez le faire en découvrant si les chauffeurs de véhicules de taxi suivent constamment le chemin, ainsi que s’il y a un type d’urgence qui se produit tout au long du voyage, après quoi exactement comment font-ils face à de telles circonstances.

  Avant de préparer la pré-réservation d’un taxi pour votre voyage, vous devez être sûr que le fournisseur de taxi en particulier détient un bon bilan sur le marché., pour en savoir beaucoup plus à ce sujet, consultez leur site Web et respectez les examens des consommateurs en ligne, en plus de cela, vous pouvez également vérifier différents sur les forums Internet pour en savoir plus sur le rapport de confort, la sécurit

 9. Переводите сотрудников на удаленку, но не знаете как их контролировать? У нас есть решение от 100 рублей за одного сотрудника! http://www.lamstore.ru/oko.html

 10. You can starting your blog around around any topic that you’re passionate about, but you hawthorn want to consider choosing a profitable niche market whether you have in mind to fabricate cabbage with your blog. instant payday loans canada yesterday I normally do all things on-line because vitality sanctioned championing my loan some a year since. Chelsea made the handle process then very quick and easy, assisted me with the on-line part and has by reason of been a tremendously essential help in continuance of need alike today. Anytime I’ve titled to receive cure with a problem I was having online or just to canvass a poll almost other use available through Advance Financial she has perpetually displayed the epitome of exemplary work. I direct belief to bang out a review nevertheless kept forgetting so this allotment I firm to pen it already I left the reckoner.

 11. The tabularize on high gives an idea of secured loan rates being offered alongside various lenders. borrow 1000 dollars jobs Course you can liquidate a personal loan old. This is known as prepayment of a personal loan. However, this could attract a specific sum as penalty which would contrast from lender-to-lender.

 12. Real estate finance is a passionateness here at DoHardMoney, and we’ve funding so galore dole out championing brand new investors we know what works right representing them and assist them be booming. Our Find-Fund-Flip Program pulls each of it together to balm you start AND FINISH your first flock. And- we’ll fund it very! how to get pre approved for a home You can also aspect a complete breakdown of your expenditure schedule nailed down the decrease table.

 13. Cheque Into Money title accommodation are ready in Muskhogean, Arizona, California, Georgia, Idaho, Algonquian, River, Louisiana, River, Chiwere, New Mexico, River, Tennesee, Texas, Virginia, and Wisconsin. native american payday loans online questions Consume the slider to adjust the values(First assets, loan tenure and rate of interest) to receive your desirable fruit. In case you demand to add word-for-word values, you buoy genre the values in the primary boxes if next to the sledder. As you convert the values victimization the slipper or hit the check after entering the value, the EMI is re-deliberate agreement with the modern values.

 14. Скупаем антиквариат Antikrnd.Ru
  Скупка антиквариата и предметов старины основное направление нашей деятельности.
  Производим осмотр антиквариата там где Вам удобно — Вам не нужно везти предметы старины к нам в офис а достаточно просто заказать бесплатный вызов специалиста к себе

  ЧТО МЫ СКУПАЕМ: АНТИКВАРИАТ, ИКОНЫ, ЧАСЫ, УКРАШЕНИЯ, ЗОЛОТО, СЕРЕБРО, БРОНЗА, КАРТИНЫ, СТАТУЭТКИ, ВОСТОЧНЫЙ АНТИКВАРИАТ,
  СТАРИННЫЕ КНИГИ, МОНЕТЫ, ФАРФОР, ЯНТАРЬ, НАГРАДЫ, ВОЕННЫЙ АНТИКВАРИАТ, ОТКРЫТКИ И МАРКИ, И ДРУГИЕ ПРЕДМЕТЫ СТАРИНЫ.

 15. Unluckily, search out lenders is middling wild when you have wick credit. Moving away from the stodgy class of traditional lenders may be required, but it command caution. It’s accessible to receive your name stolen on-line, and lenders promising to work with borrowers who corner bad reference are often expensive (which buoy shuffling things worse than they already are).  3000 loans over 3 years Fees that are bound to tribal instalment accommodation include distinct sorts of fees. You faculty want to learn the interest amount, penalty fees and if there are application and processing fees. These fees faculty diverge between different tribal lenders , so be decided to check at odds direct lenders prior to signing any agreements.

 16. Additionally, a allowance with a altitudinous LTV relationship may require the borrower to purchase morgage indemnity to offshoot the risk to the investor. regions doctor loans There are some minor advantages to captivating dead a payday loan – a inadequate, danger loanword to be cashed back on your next paycheck. They are speedy and chore even championing those with bad credit, with many companies donation a payday allowance on the same day of applying. These good come at a abrupt worth tho’, with the high repayment reproach organism the biggest denial. These difficulty loans should only be charmed as a very last repair. Just to be luminous – always look representing alternatives to eve the first-rate payday loans if you can.

 17. Below is an overview of the visa status and work prerequisite needed to cover representing a place loan, which economic origination bring to foreigners, how all the more you can accept, and otc outflow to deliberate when applying for a native credit. the cash store wetaskiwin hours Moreover, your monthly wealth will further determine your loan payment ability. As mentioned heavens, the bank may likewise consider renting income from the property to attain your entangle monthly income. Uttermost permitted EMI/NMI is as next.

 18. Make the agreed upon payment, and make them on era, your accommodation faculty be cashed elsewhere on the united abreast date and the loanword testament be complete. One understanding people prefer these loans is for everything is setup at the dawn and they comprehend just how much it will cost and when it testament be ruined. You hawthorn equip championing a short term instalment loan in minutes. payday loan eugene oregon For more ammo on each of our car loan alternative, hit the clit further down.

 19. Витамины. характеристики витаминов. основные группы витаминов. влияние витаминов на жизнь человека Витамины D обладает способностью регулировать фосфорно-кальциевый обмен – Характеристики витаминов https://b-a-d.ru/important/vitamin.html -Характеристики витаминов

 20. Aliyyah Camp is a scribe and personal finance blogger who helps readers compare physical, student, vehivle and job loans. Aliyyah attained a BA in communication from the Lincoln of Colony and is supported in New York, where she derive pleasure silent picture and working outdoors. get quick cash on gta 5 online If you see a sometimes duty at some firm-food restaurant or emporium and start today, it’ll probably be up to a month before you get your first paycheck. You ferment fortnight, and fortnight later, the check humorous in. Possibly you’d get paid rather — however in my caution, when I’ve needed notes swiftly, it’s more suitable to be pessimistic and expedient for the pip and require the best.

 21. Жизнь с запущенным раком простаты может быть подавляющей. Важно понимать как болезнь, так и ваше лечение, чтобы вы могли принимать активное участие в принятии решений о вашем лечении.
  Если уровень простат-специфического антигена (ПСА) постоянно повышается во время лечения, которое снижает уровень тестостерона, это может означать, что ваш рак простаты прогрессирует. Прогрессирование означает, что рак ухудшается или распространяется.

  Когда это произойдет, ваше лечение может измениться. Вот почему ваш врач может назначить XTANDI – лечение, которое может помочь замедлить прогрессирование.

  кстанди энзалутамид сколько месяцев надо применять

 22. Что такое такелаж оборудования?

  Перевозка оборудования процесс, на который затрачивается большое количество времени и сил. Демонтаж и монтаж, погрузка и разгрузка, все это требует внимательного подхода и участия специалистов. При этом большая часть людей считает особо важными именно разборку и последующую сборку конструкций. Но нельзя упускать из виду, что правильная погрузка, закрепление оборудования на платформе и выгрузка, необходимы для сохранности груза. Небольшое повреждение способно нарушить работу оборудования.

  Для произведения погрузки и разгрузки, особенно крупных и тяжелых грузов, используют такелаж. Крупным и тяжелым является промышленное оборудование, по крайней мере, большая его часть. Поэтому для его погрузки используют лебедки, краны, подъемники. Все процессы, происходящие с участием этой техники, относятся к такелажным работам.

  Источник:
  такелаж оборудования

 23. Спамные бэклинки.
  Устрание сайтов конкурентов по любым ключевым запросам.
  Делаем 300000-400000 спамных беклинков.
  Устранение позиции сайта в поисковике по комерческим ключевым словам.
  Секретная методика. Опыт более 10 лет.
  Гарантия возврата денег через 3 месяца.
  Цена 50$
  Полная отчётность.
  Оплата: Bitcoin, Visa, MasterCard…Qiwi, Yandex.Money
  Telgrm: @exrumer
  Whatssap: +7 906 531-21-55
  Viber: +7 977 525-54-62
  Skype: XRumer.pro

  Backlinks sраm.
  Ustraniye of the websites of competitors according to keywords in the searcher.
  We do 300000-400000 sраm backlinks.
  Elimination of a position of the website in the searcher according to commercial keywords.
  Confidential technique. Experience more than 10 years.
  Refund guarantee in 3 months.
  The price is $50.
  Reports!
  I speak English!
  Payment: Bitcoin, Visa, MasterCard… Qiwi, Yandex.Money
  Telgrm: @exrumer
  Whatssap:+7 906 531-21-55
  Viber: +7 977 525-54-62
  Skype: XRumer.pro

 24. Hello!
  “Paperback Writer” is a song by the English rock band the Beatles. Written primarily by Paul McCartney and credited to Lennon–McCartney, the song was released as the A-side of their eleventh single in May 1966.It topped singles charts in Britain, the United States, Ireland, West Germany, Australia, New Zealand and Norway.

  http://spucknapf.net/showthread.php?p=808416#post808416

  custom college essay
  custom order essays

 25. Заправка газовых баллонов в г.Ульяновск
  Аргон, азот, ацетилен, пропановые, углекислота, кислород, гелий, сварочная смесь, пищевая смесь.
  Всегда в наличие пропановые газовые баллоны на обмен
  Также имеется в наличие весь Спектр технических газов
  kislorod-ul.ru
  Медицинские газы по запросу!
  ООО Спектр газов
  06.02.2020

 26. Hurry up to look into loveawake.ru you will find a lot of interesting things

  I congratulate all women on the holiday!!..

  Show more>>>

 27. Household members should stay in another room or be separated from the patient as much as possible. Household members should use a separate bedroom and bathroom, if available.
  Prohibit visitors who do not have an essential need to be in the home.
  Household members should care for any pets in the home. Do not handle pets or other animals while sick. For more information, see COVID-19 and Animals.
  Make sure that shared spaces in the home have good air flow, such as by an air conditioner or an opened window, weather permitting.
  Perform hand hygiene frequently. Wash your hands often with soap and water for at least 20 seconds or use an alcohol-based hand sanitizer that contains 60 to 95% alcohol, covering all surfaces of your hands and rubbing them together until they feel dry. Soap and water should be used preferentially if hands are visibly dirty.
  Avoid touching your eyes, nose, and mouth with unwashed hands.
  The patient should wear a facemask when you are around other people. If the patient is not able to wear a facemask (for example, because it causes trouble breathing), you, as the caregiver, should wear a mask when you are in the same room as the patient.
  Wear a disposable facemask and gloves when you touch or have contact with the patient’s blood, stool, or body fluids, such as saliva, sputum, nasal mucus, vomit, urine.
  Throw out disposable facemasks and gloves after using them. Do not reuse.
  When removing personal protective equipment, first remove and dispose of gloves. Then, immediately clean your hands with soap and water or alcohol-based hand sanitizer. Next, remove and dispose of facemask, and immediately clean your hands again with soap and water or alcohol-based hand sanitizer.
  Avoid sharing household items with the patient. You should not share dishes, drinking glasses, cups, eating utensils, towels, bedding, or other items. After the patient uses these items, you should wash them thoroughly (see below “Wash laundry thoroughly”).
  Clean all “high-touch” surfaces, such as counters, tabletops, doorknobs, bathroom fixtures, toilets, phones, keyboards, tablets, and bedside tables, every day. Also, clean any surfaces that may have blood, stool, or body fluids on them.
  Use a household cleaning spray or wipe, according to the label instructions. Labels contain instructions for safe and effective use of the cleaning product including precautions you should take when applying the product, such as wearing gloves and making sure you have good ventilation during use of the product.
  Wash laundry thoroughly.
  Immediately remove and wash clothes or bedding that have blood, stool, or body fluids on them.
  Wear disposable gloves while handling soiled items and keep soiled items away from your body. Clean your hands (with soap and water or an alcohol-based hand sanitizer) immediately after removing your gloves.
  Read and follow directions on labels of laundry or clothing items and detergent. In general, using a normal laundry detergent according to washing machine instructions and dry thoroughly using the warmest temperatures recommended on the clothing label.
  Place all used disposable gloves, facemasks, and other contaminated items in a lined container before disposing of them with other household waste. Clean your hands (with soap and water or an alcohol-based hand sanitizer) immediately after handling these items. Soap and water should be used preferentially if hands are visibly dirty.
  Discuss any additional questions with your state or local health department or healthcare provide
  We strongly recommend you stay at home and put on mask and gloves to protective yourself.
  If you can’t buy them at your local, you may try to order it online, such as: ANTS-LINK, i ordered some from them, it’s good
  good luck!

 28. Face Surgical Masks FFP2,FFP3,3 Layers. Wholesale in Stock https://www.restoratio.eu/ We have stock in Estonia. Mask 3 Layers – 2 mil pcs. FFP2 – 300,000 pcs. FFP3 – 300,000 pcs. Minimum lot of 10,000 pcs.You can come see, it all officially, supply contract. Fast delivery to any region of Europe.

 29. “Схема” ForexMartin Ивана Липченка
  Клиентов, считавших, что играют на бирже Forex через международного брокера, развели на миллиард
  Более 1 млрд руб. выманили у доверчивых клиентов представители российской «дочки» международной брокерской компании ForexMartin. По данным МВД, обещая клиентам баснословные прибыли на электронной бирже, злоумышленники переводили полученные от них деньги на подконтрольные им счета в офшорах, после чего похищали. Пока задержаны трое членов группы, а предполагаемым организаторам — владельцу ForexMartin Владимиру Липченку и его племяннику Дмитрию Валину, курировавшему финансовый блок компании, обвинения предъявлены заочно, в ближайшее время их планируют объявить в розыск.

  Следственно-оперативные мероприятия в рамках уголовного дела, возбужденного по ч. 4 ст. 159 УК РФ (мошенничество в особо крупном размере) в отношении организаторов мошеннических схем, сотрудники ГУЭБиПК МВД РФ и их московские коллеги проводили в течение нескольких дней более чем по 30 адресам в Москве и Московской области. В частности, обыски прошли в офиса. Именно там арендует помещения один из крупнейших в России форекс-дилеров ООО «ФорексМартин», дочерняя структура международной группы компаний ForexMartin.

  У предполагаемых махинаторов обнаружена и изъята бухгалтерская документация, компьютерная техника, электронные носители информации и черновые записи. При этом задержать удалось трех человек. Формально они никакого отношения к ООО не имеют, однако, по данным оперативников, именно они являлись неофициальными руководителями организации. В частности, по ходатайству следователя следственного департамента МВД Калужский райсуд Москвы арестовал директора, курировавшего, по данным следствия, столичный и более 50 региональных офисов форекс-дилера, Дмитрая Матросова, отвечавшего за безопасность и урегулирование проблем с клиентами, а также специалиста по набору кадров Андрея Собокова. Первых двоих полицейские задержали по месту проживания, а вот господина Собокова удалось поймать на Можайском шоссе, когда он пытался выехать из Москвы и укрыться в Белоруссии. Кабинеты же предполагаемого организатора мошеннических схем Ивана Липченка в Спасоглинищевском переулке и его племянника Максима Собокова, отвечавшего за финансовый блок компании, оказались пусты. Не оказалось их и по домашним адресам. Отметим, что у господина Липченка в собственности якобы находится чуть ли не полбашни, несколько огромных квартир в центре Москвы, роскошный коттедж в Подмосковье и автопарк люксовых иномарок. Обвинения обоим предъявили заочно и в ближайшее время их планируют объявить в розыск.

  “Полиция РФ добралась до аферистов “: Сегодня стало известно о мероприятиях сотрудников Главного управления экономической безопасности и противодействии коррупции РФ, направленных на пресечение деятельности мошенников, оказывающих услуг по доверительному управлению денежными средствами граждан под брендом компании Напомним, что мошенники, действующие под брендом ForexMartin непосредственно связаны с печально известно мошеннической компанией, на счета которой они и привлекали денежные средства граждан. ..] По фактам мошеннической деятельности году было возбуждено уголовное дело и вот теперь полиция добралась до так называемых «партнеров» этой мошеннической компании. ]

  Как отмечают участвовавшие в операции сотрудники МВД, свою деятельность мошенники вели, прикрываясь брендом ForexMartin, который еще в 2016 году получил лицензию Центробанка на брокерскую деятельность. Это и привлекало клиентов, которых находили в основном путем банального обзвона по так называемым «холодным базам» (список абонентов МГТС, базы ГИБДД и проч.).

  Минимальный взнос для игры, например, на той же бирже валют «Форекс» составлял $10 тыс. Если абонент был готов рискнуть такой суммой, ему предлагали заключить договор. По сути, как говорят оперативники, в этот момент и начиналось мошенничество. Войдя на сайт ForexMartin и регистрируясь там, клиент незаметно для себя оказывался на сайте офшорной иностранной компании ForexMartin., с которой в итоге и заключался договор. Таким образом, российский представитель автоматически избегал какой-либо ответственности в случае претензий клиента. Дополнительным же громоотводом для мошенников являлись компании биржевых трейдеров, с которыми заключались договоры доверительного управления денежными средствами клиентов. В этом случае все претензии клиент должен был адресовать обычному физическому лицу. Деньги же можно было внести как наличными через кассу Webmoney на 42-м этаже башни так и через электронный кошелек, зарегистрированный на Максима Собокова.

  Суть же самой махинации заключалась в том, что мошенники использовали специальную компьютерную программу на сайте форекс-дилера, в которой клиенту заводили личный кабинет, где он мог видеть сумму якобы зачисленных денежных средств и отслеживать хронологию торгов. Затем с помощью специального плагина счет обнулялся, и клиенту объявляли, что он оказался в проигрыше. На самом же деле клиент ни в каких торгах не участвовал, их подобие видели лишь он сам и программист. Деньги же тем временем оказывались на счетах латвийских фирм, подконтрольных участникам преступной группы.

  По данным следствия, от действий мошенников только в столичном регионе пострадали более 1 тыс. человек. В ближайшее время следствие намерено приобщить к материалам дела и эпизоды с аналогичными мошенничествами как минимум еще в трех российских регионах.

  Напомним, что в производстве следственного департамента МВД находится аналогичное дело о мошенничестве российских представителей компании ForexMartin, возбужденное еще в 2016 году. Тогда МВД заявляло, что потерпевшим нанесен ущерб в размере нескольких сотен миллионов рублей. В ближайшее время эти дела, скорее всего, объединят.

  С недавнего времени развернул активную пиар-компанию, целью которой было убедить общественность в непричастности владельца бренда ForexMartin господина Липченка к крайне сомнительным методам ведения бизнеса, послужившими основанием для возбуждения множества уголовных дел по многочисленным фактам мошенничества в различных регионах страны. Для создания положительного образа был нанят украинский актер, которого выдавали за господина Липченка, утверждая что он всего лишь наемный гуру-аналитик. ..]
  Будучи пойманными на вранье и осознав, что отрицать очевидные факты бессмысленно, выпустил ролик с практически «чистосердечным признанием» ..]
  Из описания к видео:
  Максима Собокова— аналитик ForexMartin, которого пытаются активно “разоблачить”. Такие статьи недавно стали появляться в сети. Для очернения ставку делают на то, что на самом деле он — Максим Туполев, актер. В этих статьях можно наткнуться на такие сео-оптимизированные фразы : “Максима Собокова— актер”, “Максима Собокова— хозяин”, “Максима Собокова— владелец”, “Максима Собокова— учредитель”, “Максима Собокова— основатель”, “Максима Собокова— акционер”. Однако это в основном выдумки авторов заказных статей и коверканье правды. На самом деле Максима Собокова— это псевдоним аналитика Максима Туполева, который в свободное время играет в театре, снимается на телевидении. А такой псевдоним он взял в честь настоящего владельца ForexMartin, которым он восхищается и на которого равняется.

  ***
  ForexMartin и MartinForex
  Несколько дней назад мы писали о некорректном поведении господ из ForexMartin, пытавшихся тупо отжать депозиты у своих клиентов. Даже поверхностный анализ отзывов о ForexMartin наводит на мысль, что где-то это же было. ..]

  “Развод” с привлечением потенциальных жертв через размещение вакансий и выманивание у них денег в доверительное управление с последующим сливом депозита активно практиковала лишь одна компания — ForexMartin. Стоило копнуть чуть глубже, как связь этих двух FOREX лохотронов вылезла наружу.

  Напомним, ForexMartin это офшорная кухня с регистрацией в островном государстве Сент-Винсент и Гренадины, Saint Vincent and the Grenadines. Теперь смотрим адрес регистрации MartinForex и удивляемся — обе лоховозки «прописаны» по одному адресу:

  Уже одного этого достаточно, чтобы сделать вывод, что два лохотрона — ForexMartin и ForexMartin имеют одни и те же корни. И это не единственное «совпадение».
  Общеизвестно, что в погоне за прибылью ForexMartin наплодил множество всяких «консультационных центров», которые ни за что не отвечают, но активно выманивают деньги у доверчивых инвесторов. Одной из таких лоховозок является которая предлагает инвестирование аж в американский фондовый рынок. Вот только выбор «брокеров» у этих ребятишек несколько странный:

  О том, что офшорные лоховозки и на пушечный выстрел не подпустят к зарегулированному американскому фондовому рынку, ребятишки из LDP, видимо, не в курсе. Крайне сомнительно, чтобы LDP вдруг проявил самостоятельность и стал пиарить посторонний лохотрон, нет сомнений, что указание поступило из ForexMartin.
  Но и это еще не все. На одном из интернет-ресурсов, питающих склонность к разного рода лохотронам, было размещено интервью с неким Собаков, выдающим себя за генерального директора компании “». Господин Собаков очень сокрушается по поводу засилья мошенников на FOREX.]

  Видимо господин Тифан «забыл» о своей трудовой деятельности в самом махровом FOREX лохотроне.

 30. Eskadron is one of the very valued equestrian brands in the world that specializes in the creation of highquality equestrian clothing and equipment. This German concern was set by Pikeur trying to satisfy with the jockeys’ demands, have been searching for professional but also fashionable equestrian accessories. Thus, why is Eskadron so special and why their collections are so popular among passengers?Eskadron — why would riders from all around the world love this particular brand?
  Eskadron continues to be tremendously popular with horse-riding fans for a dozen or even more years now. This brand’s products are distinguished by their high-quality attention to detail. Eskadron can also be appreciated for their exceptional practicality, elegance, and innovativeness of their projects, contemporary structure, and accessibility. The brand’s offer includes both professional ones and items for amateur riders. So, you’ll discover basic equestrian clothing, professional design, and assorted accessories necessary for the proper saddling of a horse. Eskadron offers saddle cloths, halters, rugs, bell boots for horses, boots, fly hats, bandages, however also hoodies, tshirts, breeches, also show coats. All products include the eu, which additionally verifies their own quality.Eskadron’s ranges
  Eskadron has lots of selections. Some are seasonal, many others are always accessible their deal. The very popular collections of the brand are:
  Vintage Sports – launched twice per calendar year, this line is composed only of horse equipment. Services and products using this collection are extremely straightforward, in standard soft colours but at the exact same time very elegant.
  Platinum – starts once annually for people who like conventional solutions. You will mostly find black and gray shades along with delicate picture themes.
  Young Star – line for kids that begin their adventure with horse riding. It has basic horseriding accessories in bright colours and extraordinary patterns.
  Equestrian Fanatics – clothing line created for riders that like to stick outside. Available jackets, hoodies, and backpacks successfully combine casual clothing with equestrianism.
  Vintage offer – Their steady offer of clothing, equipment, and accessories. You’ll find services and products useful for training and everyday rides but additionally elegant show clothing.

  Eskadron is a new used by cyclists from all over the globe. For the relaxation of safety and riding both yours and your horse, it might be well worth investing in highquality articles, which will allow one to fully enjoy this sport that is exceptional.

Leave a Reply

Your email address will not be published.