28 Kasım 2016

Word: https://drive.google.com/open?id=0B3RIv3pMNaTdQlZkYm1OZEx3MHM

OPEC toplantı sonucu ne kadar önemli? Bugün bir kağıt kalemle neler olabileceğini ve senaryo ihtimallerini ve sebeplerini yazarak öngörü egzersizi olabilir. Karar alır, almaz..Alır-> 1.1 keser, 0.8 keser. Ama olaylar ne zaman karışır, Suudiler anlaşmayı son anda yapmazlarsa o zaman komplolarda tavan görürüz. AB kış paketi, çarşamba. Edison’dan Enron’a kitabında bir 10 sayfa özeti daha var. ABD’de 1965 elektrik kesintisi Life dergisinden. Güneş patlamaları 1989’da Kanada’da elektrik kesinti sebebiydi.

Bilgiler

Bu hafta; Petrolde Yarın API haftalık ABD arz raporunu yayınlayacak; Çarşamba OPEC toplantısı bir anlaşma bekleniyor, EIA haftalık petrol ve benzin stokları verisi; Cuma Baker Hugher’tan ABD kuyu rakamları

Çarşamba günü AB’nin “winter package”’ini bekliyoruz. Ön açıklamalara göre, 550 g/kWh CO2 üzeri yeni santrallere izin verilmeyecek. Kapasite mekanizmasına ise AB genelinde bir yeterlilik değerlendirmesinden sonra izin verilecek.

OPEC’te hafta sonu Suudi bakan al-Falih’in fiyatların 2017’de stabilize olacağı, Libya’nın kesinti yapmayacağı, Cezayir ve Venezüela bakanlarının bugün Moskova’ya ziyaretleri gibi haberler vardı. Beklenti, bir çeşit anlaşma olsa da bunun piyasayı tutup tutamayacağı.

Geçtiğimiz hafta, EPH adlı çek şirketin (GE de ortaklarından), AB’deki yok pahasına satılan kömür santrallerini topladığına değinilmişti. Daha detaylı bilgi İbrahim Akgün’den geldi

Japon çevreci gruplar hem çatlatma(fracking) hem de gaz konusunda pozitif. LNG yerine çatlatma ile gaz üretiminin çevresel etkisi daha az olur demeye getirmişler. Enerji sistemini dönüştürebilmek için gaza ihtiyacımız var.

Avustralya Sayıştayı, ANAO, Kuzey batı kıta sahanlığındaki petrol ve gaz girişimi North West Shelf JV’nin devlet hakkından 3.7 milyar $ indirim aldığı, bunun bir kısmının geçerli olmadığını açıkladı. Devlet hakkının 3’te 1’i federal hükümete, kalanı da Batı Avustralya eyaletine gidiyor. NWS JV: Woodside, BHP, BP, Chevron, Mitsubishi, Mitsui, Shell

Madencilik makineleri harcamaları 3.çeyrekte iki yılın ilk artışını gördü. ABD’de petrol kuyusu miktarı Mayıs’taki dipten %50 artarak 474’e ulaştı. Pioneer 2016 yatırımını 2 miyar$’dan 2.1 milyar$’a, Devon’da 1.3 milyar $’a kadar arttırdı.

Petrol talebi hangi tarihte zirve yapacak. Shell 5-15 yıl içinde, OPEC 2029’da, IEA’de 2040’da diyor. Geçtiğimiz yıllardaki kayıtlara bakılsa, IEA 2006’da petrol talebinin 2030’da 116 mv/g’e çıkacağını iddia etmişti. Tahminin kendisi ve seviyesi değil, değişen desenlerin ne kadar etkilediğine odaklanmalı

10 Mart 1989’da güneş patlaması sonucu 36 dünya büyüklüğünde bir coronal kütle sıçraması güneşten koparak 1.6 milyon km/saat hızla iki gün sonra dünya magnetosferine çarptı. Kuzey ışıkları Teksas hatta Küba’dan görüldü. Bunun sonucu olarak sabaha doğru 2.45’te 13 Mart 1989’da Hydro Quebec sistemleri topraktan gelen yükten dolayı kapandı

İngiltere, 2025’te tüm kömür santrallerini kapatmayı düşünüyor. Ama kendi üretiminden de fazla (8.6 milyon ton) tarihinde ilk defa Rusya’dan kömür ithal(9.1 milyon ton) ediyor. Rus kömürü İngiliz kömüründen daha az kükürtlü.

Rusya Alexander Sannikov isimli -30 derecede çalışabilen buzkıran ile Arktikte 2018 sonu sezonuna hazırlanıyor. Bu gemi petrol çalışmalarına katkıda bulunacak. Yeni gemiler ile Gazprom Neft tüm sene bölgeden petrol ihracatı hedefliyor. Bölgedeki terminallerden biri 0.2 milyon v/g kapasiteye sahip.

BP, Mısır hükümetinin onayını alırsa, Zuhr gaz alanınında bulunduğu Şoruk imtiyazında Eni’den 375 milyon$’a 10% pay alıyor. 2019’daki ilk üretim 500,000 varil eşdeğeri olabilir. Saha gelişimi için Petrobel olarak bilinen Mısırlı Belayim petrol’de Schlumberger’in alt şirketine 170 milyon $ kontrat vermişti.

Küresel petrol stokları Avrupa 5.5mv, Yüzer stoklarda da 29.4 mv düştü. Hala +1200 mv sok var

Grafik

Rusya’nın kömür rezervleri ve üretimi (Energydesk, Greenpeace)

İstatistik

OPEC ülkelerinin ihtiyacı olan fiyatlar ve OPEC üretimindeki oranı ( @A_Riley17)

ülke, fiyat, oran

1. Cezayir, $90.6, %3.3
2. Angola, $66, %4.4
3. Ekvator, $104.69, %1.7
4. Gabon, n/a, %0.6
5. İran, $55.3, %11
6. Irak, $58.3, %14
7.Kuveyt, $47.8 , %8.7
8. Libya, $216.5, %1.5
9. Nijerya, $85.4, %4.9
10. Katar, $62.1, %1.8
11. Suudi, $79.7, %31
12.BAE, $58.6, %9.1
13. Venezüella, $117.5, %6.4
14. Rusya , $69

Kitap Özeti

“From Edison to Enron: The Business of Power and What It means for the Future of Electricity”, Richard Munson

22 Kasım’daki EAK’ta 17. Sayfadaydık. Oradan devam:

Elektrikte ilk dönemde bir çok sorun vardır. Edison, telgraf tellerinin havada olmasına rağmen, elektrik kablolarını yer altına döşemeyi seçti. Zift ile kaplanmış bakır teller döşedi. Francis Upton 3 ay sonra test ettiğinde hemen hemen tüm devre kutularının sorunlu olduğunu gördü. Edison parafin, katran ve asfaltum ile bir kaç kat yalıtılmış kablo üretti.

Edison her binaya giden kalın bakır kablolar yerine, ince “fider(feeder) ağları ile çözüm üretti. 2 Aralık 1882(kitapta 1982)’de New York Times Edison’un çok kablo döşediğini ama sonuç daha alınamadığından dert yandı.

Edison aynı zamanda politik mucizelere de ihtiyaç duyuyordu. New York’ta yolsuzluğa bulaşmış politikacılar, sokakları kazmak ve elektrik kablosu döşemek için de para istiyorlardı. Şehirdeki 6 gaz şirketi de Edison’un önünü kesmeye çalışıyordu.

Edison’un avukatı Grosvenor Lowrey, Wells Fargo , Western Union şehir kurulu üyelerine lobi için Menlo Park laboratuvarında bir araya geldiler. Karar alıcılara para vererek elektrik şirketlerinin şehirde çalışmasını kolaylaştırıcı bir kanuna desek aradılar

Edison, Pearl Caddesi İstasyonu için 4 Eylül 1882 tarihini belirledi. Bu tarihte önce şirketinin yöneticilerini JP Morgan’ın Wall Street’teki ofisinde topladı. Hatta bir yönetici 100$’a, ışıkların çalışmayacağını iddia etti. Edison kabul etti.

Saat tam 15:00’da, Jumbo(ABD’ye getirilen büyük filden ismini almıştır) jeneratörden gelen akımı taşıyan düğmeyi açtı ve Morgan’ın ofisindeki 106 lamba yandı. New York Times editoryel ofisindeki 52 lamba daha yandı. Bu lambalar finanscı ve habercileri şaşkına çevirdi. Dergi elektrik ışığını “hafif, göze hoş gelen… baş ağrısı yapan hiç bir fliker(titreklik) yok… Karar oybirliği ile Edison’un lambası için

Rekabet

Edison rekabete inanırdı. “Rekabetin olmaması, icat olmaması demektir” demiştir. Edison’un isteği gerçekleşti ve bir elektrik sanayisi sektörü gelişmeye başladı. Bir çok deneyci yeni lambalar, dinamolar yaptı. Avukatlar patentler konusunda birbirini dava etti.

Rekabetçilerden biri de William Sawyer, Ekim 1883’te kurul üyelerini kendi yaptığı karbon filament’in Edison’dan önce yapıldığına ikna etti. Edison’un bazı patent başvuruları kaotik çizimlerle dolu olduğundan düzenleyiciler reddetti.

Hiram Maxim, Edison’un kırılgan filamentini, ampülü hydrokarbon buharı ile doldurarak güçlendirdi. Bu “flaşlama”, Illustrated Science News tarafından “Elektrik aydınlatma ile (Maxim’in) adı, onun şişirilmiş rakibi Edison’dan sonra bile hatırlanacak” şeklinde kaleme alınmıştı.

Bu arada Moses Farmer’ın ark ışıkları; Elihu Thomson ve Edwin Houston’ın dinamo tasarımları; Charles Brush’ın ark ışıkları ile Union meydanı ve Broadway’in 3/4’ünü aydınlatması da “Büyük beyaz yol” olarak bilinir.

1890’da rekabet çok yoğundu. 30 firma akkor ampül üretiyordu.Bir rakip 8 Hudson feribotunu aydınlatma kontratını kazandı. Edison’a göre “Servete önem vermiyorum, başkalarının önüne geçmek için yapıyorum” temel motivatör

1883’te Edison’un ortakları, Strasburg, Almanya’da yeni tren istasyonunda 1200 ampül kurdu. İmparator William I, ışıklandırmayı görmek yerine, duvarı yaran bir patlamaya şahit oldu. Utanan Edison bir kaç mühendis gönderdi.

Yeni sistemi kurmak J Pierpont Morgan gibi zenginler için bile zordu. Madison Avenue’deki mansiyonunda dinamo çok gürültü yapıyordu. Komşusu şikayet etti. Edison’dan makineyi lastik destekler üzerine koymasını istedi. Komşusu, jeneratörün dumanının gümüşlerini kirlettiğinden şikayet etti. Morgan başka tip bir kömür aldı. Jeneratörün başında bir mühendis olmasına rağmen, ışıklar ara ara gidip geliyordu. Bir gün eve gelen Morgan, çalışma masası ve pahalı bir halısının yanmış olduğunu da gördü.

Elektrikle ilgili ilk tahminler biraz zehirli bir başdöndürücülükteydi.

Başarı ise bir analistin deyimi ile “bir çok insanın evini bağlaması, elektrik çarpmasından korkuya karşı koyabilmesi, balina yağı lambaları atmaları ve güneş battıktan sonra ayakta kalmalarına bağlı”ydı

Edison lambalara uyarı işareleri koyuyordu: “Bu oda Edison Elektrik Aydınlatma tarafından donanmıştır, Kibritle yakmaya çalışmayın, sadece kapıya yakın duvardakı düğmeyı çevirin. Elektrik kullanımı sağlığa zararlı değildir, uykunuzun kalitesini de etkilemez”. Buna rağen, güvenlik görevlileri Başkan Benjamin Harrison’un Beyaz Saray’ın ilk elektrik düğmelerine basmasına engel oluyorlardı.

Edison gazla rekabet için ampülleri ücretsiz değiştiriyordu. Lambalarını “güneşin tek rakibi” diye tanıtıyordu. Edison’un en büyük avantajı zengin yatırımcılarla ilişkisi idi. Diğerleri para toplamak için uğraşırken, o sadece elektrik dağıtım vizyonu ile 500,000$ toplamıştır.

1859’da petrolün bulunması ile gaz sektöründe yatırım 1850’lerdeki 6.5 milyon $’dan 1870’de 72 milyon $’lara çıkmıştı. Ama Edison gaz-yağ lambalarının eksiğini biliyordu, titreme, amonyak ve kükürt salınımı, odadaki oksijenin tükenmesi.

1880’de 6 gaz şirketi birleşerek Consolidated Gas Company of New York’u kurdular ve fiyatları düşürmeye başladılar. Edison gaz da geleceği görmüştü. “Gaz daha az aydınlatma daha fazla ısıtma vs, dolayısıyla piyasası ve geliri artacak”

Rekabet sonucu açılan davalarda Edison kazansa da, maliyetli olmuştu. Kendi sözleri ile “Benim elektrik ışığı buluşum bana kar getirmedi, sadece 40 yıl dava getirdi.

Bu ilk rekabet, uyumsuz standartlar, uyumsuz fişler, prizler ve değişen voltajlar getirdi. 20 elektrik aydınlatma, telegraf ve telefon şirketinin Manhattan’da direklerde ayrı ayrı kabloları vardı. New York Times’a göre sokaklar “kablolarla kararmış”tı. Elektrik şirketleri battığında da hatları asılı kalmaya devam ediyordu.

Pearl istasyonu başladıktan 2 ay sonra müşteri sayısı 59’dan 203’e çıktı. Bir yıl sonra ise 513’e. Fakat girişim para kaybediyordu. Fakat Pearl dışında kariyeri parlaktı. 1889’da 39 yaşında, milyonerdi, varlıklarının değeri 10 milyon $’dı.İnşaat şirketinin 500 izole santrali ve mahalleler için 58 büyük santrali vardı. Yeni elektrik şirketleri de Edison’a pay ödüyordu. (s23)

Tarih

9 Kasım 1965 saat 17:28’te ABD’nın doğusunda elektrikler gider, o zaman kadar görülmüş en büyük elektrik kesintisidir.

LIFE dergisinin anlatımı ile

53 thoughts on “28 Kasım 2016”

 1. Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.

  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new
  posts.

 2. There are some interesting points in time in this write-up however I don?t know if I see every one of them facility to heart. There is some legitimacy yet I will certainly hold opinion until I look into it additionally. Excellent write-up, thanks and also we desire much more! Contributed to FeedBurner too

 3. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like
  to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 4. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and
  interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.

  The issue is something which too few folks are speaking intelligently about.
  I am very happy that I found this in my hunt for
  something concerning this.

 5. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you could do with a few pics to drive the message home
  a bit, but other than that, this is magnificent blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 6. I?m impressed, I have to state. Actually hardly ever do I run into a blog that?s both educative and entertaining, as well as let me inform you, you have struck the nail on the head. Your concept is impressive; the issue is something that inadequate individuals are speaking smartly about. I am very pleased that I stumbled across this in my look for something associating with this.

 7. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any tips for rookie blog writers? I’d definitely appreciate it.

 8. After research a few of the blog posts on your website currently, and also I truly like your way of blog writing. I bookmarked it to my book mark website list and also will certainly be checking back soon. Pls take a look at my internet site too and let me understand what you believe.

 9. Today, with the fast way of living that everyone leads, credit cards get this amazing demand throughout the economy. Persons coming from every area of life are using credit card and people who aren’t using the credit cards have made arrangements to apply for 1. Thanks for revealing your ideas in credit cards.

 10. I was very happy to find this web-site. I intended to many thanks for your time for this wonderful read!! I most definitely enjoying every little of it and also I have you bookmarked to have a look at brand-new things you blog post.

 11. I am often to blogging and also i actually appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your website and keep looking for brand-new info.

 12. I?d need to check with you below. Which is not something I typically do! I enjoy checking out an article that will make individuals believe. Also, many thanks for permitting me to comment!

 13. Hi! I just would like to offer a massive thumbs up for the terrific details you have here on this blog post. I will certainly be coming back to your blog site for even more quickly.

 14. A fascinating conversation is worth comment. I assume that you must create a lot more on this topic, it might not be a forbidden subject however typically people are insufficient to speak on such topics. To the next. Thanks

 15. When I initially commented I clicked the -Alert me when brand-new remarks are included- checkbox and currently each time a comment is added I obtain four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that solution? Many thanks!

 16. Great post. I find out something more tough on different blogs everyday. It will constantly be promoting to read content from other authors and also practice a little something from their store. I?d favor to utilize some with the web content on my blog site whether you don?t mind. Natually I?ll give you a web link on your internet blog. Thanks for sharing.

 17. Great blog post. I learn something a lot more challenging on different blog sites daily. It will certainly constantly be promoting to check out content from various other authors and also practice a little something from their shop. I?d favor to make use of some with the web content on my blog site whether you don?t mind. Natually I?ll provide you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 18. Can I just say what an alleviation to find a person who really understands what theyre speaking about on the web. You definitely know how to bring a concern to light as well as make it vital. Even more people require to read this and understand this side of the tale. I angle think youre not more prominent since you certainly have the gift.

 19. After study a few of the blog posts on your site now, as well as I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my book mark website checklist and also will be examining back quickly. Pls have a look at my internet site too and let me recognize what you believe.

 20. I’m not that much of a internet reader to be honest but your
  blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. Cheers

 21. Can I simply state what a relief to find someone that really understands what theyre discussing on the internet. You definitely recognize just how to bring a problem to light and also make it crucial. More people need to read this and also comprehend this side of the story. I angle think youre not extra prominent because you absolutely have the gift.

 22. Can I simply claim what an alleviation to discover a person who actually recognizes what theyre discussing on the internet. You absolutely recognize how to bring a concern to light as well as make it vital. Even more individuals require to read this and also understand this side of the story. I cant think youre not more popular due to the fact that you most definitely have the gift.

 23. I uncovered your blog site on google and inspect a few of your very early posts. Remain to keep up the very good run. I simply added up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to finding out more from you later!?

 24. Do you mind if I quote a couple of your articles as long
  as I provide credit and sources back to your website?
  My blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot
  of the information you provide here. Please let me know if this ok with you.
  Thanks a lot!

 25. Can I simply say what a relief to locate a person who really understands what theyre talking about on the web. You absolutely know just how to bring an issue to light and make it vital. More people require to read this and also comprehend this side of the story. I cant believe youre not much more popular since you most definitely have the present.

 26. Youre so trendy! I don’t intend Ive check out anything such as this prior to. So wonderful to find someone with some original thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this site is something that is required on the internet, someone with a little originality. helpful task for bringing something new to the net!

 27. Asking questions are truly good thing if you are not understanding anything completely,
  but this article gives fastidious understanding yet.

 28. You made some suitable factors there. I looked on the web for the problem and also found most people will certainly go along with with your site.

 29. Aw, this was a really great article. In concept I would like to put in writing similar to this furthermore? requiring time and also actual initiative to make a great post? but what can I state? I put things off alot and also by no means appear to get something done.

 30. Hello! I just would love to provide a substantial thumbs up for the great info you have right here on this blog post. I will certainly be coming back to your blog site for even more quickly.

 31. There is noticeably a bundle to know about this. I think you made sure wonderful factors in attributes additionally.

 32. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from
  right here. I did however expertise several technical issues
  using this site, as I experienced to reload
  the web site lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for a lot
  more of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon.
  adreamoftrains web hosting services

 33. Youre so amazing! I do not suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some initial ideas on this subject. realy thanks for beginning this up. this internet site is something that is needed on the internet, somebody with a little originality. helpful task for bringing something new to the net!

 34. I?m impressed, I should claim. Really hardly ever do I encounter a blog site that?s both instructional and also enjoyable, as well as let me tell you, you have struck the nail on the head. Your suggestion is superior; the problem is something that not enough people are talking smartly about. I am really satisfied that I stumbled across this in my look for something associating with this.

 35. There are some fascinating points in this post yet I don?t understand if I see all of them center to heart. There is some legitimacy yet I will hold opinion till I check out it additionally. Good short article, thanks and also we desire extra! Added to FeedBurner as well

 36. Youre so great! I do not intend Ive read anything like this prior to. So great to discover someone with some initial thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is something that is required online, someone with a little creativity. beneficial job for bringing something brand-new to the net!

 37. We are a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your site offered us with useful info to work on. You’ve performed an impressive task and our whole community can be thankful
  to you.

 38. After looking at a handful of the blog posts on your web site, I truly like your
  technique of blogging. I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my website as well and tell me how you feel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.