21 Kasım 2016

Word: https://drive.google.com/open?id=0B3RIv3pMNaTddVRySV9WRW9xdDQ

FT’de Naimi ile yemekli görüşmeyi okuma fırsatı buldum.Naimi yapılanları tasvip etmiyor gibi. OPEC anlaşırsa görürüz. Etkisi ne kadar sürer. FERC kararları elektrik sektörü için önemli, önce teknik bir konferans yaparak görüşleri alıyor ve karar alma uyarısı yapıyor. Fiyat tavanlarını da anladığım kadarı ile aşağıya 1000$/MWh’e çekmiş. Suudilerin petrokimya stratejisindeki rakamlar mantıklı. Körfez tüm dünyadaki petrokimya gelirlerinin %2.5’una ev sahipliği yapıyor.Ortadoğu LNG’de hem talep hem de üretimde büyüyebilir.Suudi Arabistan gaz tarafındaki gelişim sonunda LNG’ye girer mi? Enerji depolama raporu özeti var.

Bilgiler

Bu hafta; Salı: API’nın haftalık ABD petrol arz raporu, Çarşamba: EIA haftalık petrol ve benzin stokları. Ayrıca şükran günü sebebiyle Baker Hughes ABD petrol kuyu sayılarını açıklayacak. Perşembe: Şükran günü(ABD)

ABD Enerji regülatörü FERC, gün öncesi ve gerçek zamanlı piyasalarda (dengeleme) 1000$/MWh tavan (cap) belirledi. Üzerinde teklif vermek isteyenler için ise sınırlı izin verecek. 17 Kasım tarihli karar Resmi Gazete (Federal Register)’da yayınlandıktan 75 gün sonra devreye girecek. Sunum ve karar

17 Kasım FERC kararlarından biri de depolama ile ilgili. Federal seviyede, depolama ve DER (dağıtık enerji kaynakları) birleştiricilerinin (aggregator) toptan satış piyasalarında yer almalarının yöntemi üzerine karar verildi. Burada ISO’lar participation model ve tarifelendirme şekli belirleyecek. (Karar ve Video)

Saudi Aramco, Dow Chemical ile kurduğu 20 milyar $’lık Sadara petrokimya tesisi ile kimyasallarda da öne geçmeyi planlıyor. Körfez küresel petrokimya gelirlerinin %2.5’na, istihdamın da %1’ine ev sahipliği yapıyor. Aramca, 1991’de ilk defa Güney Kore rafinerisinden pay aldı. Petronas’la da 21 milyar$’lık Singapurda rafineri+pektim projesi masada

Bahreyn, Rusya’dan gelecek LNG ile, 2000’lerin başından beri bölgede %7 artan doğal gaz talebinde,önemli bir kavşak noktası olmak istiyor. İran, Suudi Arabistan kuş uçuşu mesafede, Rusya’yla LNG anlaşması?

Petrolün uzun vadeli geleceği yok. Ekonomist Wermuth’un varlık yönetimi, talep artışının 2018’de %1’e düşeceğini, 2020’de de negatif olacağını iddia ediyor. Fosil yakıt üreten ülkelerin kredi değeri düşecek denmiş.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika sanılanın tersine, doğalgaz ithalatında artış görebilir. (istatistik kısmında)

Suudi Arabistan, gaz üretimini 2020 gibi 200 mcm/gün = 73 bcm/yıl’a çıkarmayı planlıyor. Temmuz sonunda 13.3 milyar $ ile Fadhili gaz işleme projesini başlattı, 2019’da tamamlanacak.

13 kişi ile patronun asistanının yokluğunda çay servisi yaptığı Siccar Point Energy, OMV’nin 1 milyar dolarlık Kuzey denizi hissesini satın almış, arkasında Blackrock ve GIC-Singapur devlet fonu var. Kuzey denizinde işletme maliyetleri 29$’dan 16$’a düştü. İngiltere üretiminin çeyreğini yerine koyabiliyor. Üretim 2015’te ilk defa yükseldi.

Tokyo gaz ile Centrica birbrilerinin ellerindeki LNG’leri eniyileme için anlaştı. Tokyo Gas’ın ABD’den aldığı ile Centrica’nın Asya Pasifik’ten aldıklarını [anladığımız kadarı ile] birbirleri ile takas edecekler?

Kiev Ticaret Mahkemesi 5 Aralık’ta Ukrayna AntimonopolyKomitesinin 6.8 milyar $lık Gazprom’a karşı açtığı davayı görüşecekç

Nijerya Başkanı Muhammadu Buhari,Nijer Deltası halkından boru hatlarını yok etmemelerini,tarım yapmalarını istedi.

Avustralya’nın Kuzey batısında doğalgaz ihracatı rekor kırarken, güney doğusunda alınan petrol ve gaz aramacılığı yasaklama kararları sebebi ile AGL energy tarafından yapılması planlanan terminalden LNG ithal edebilir.

Ukrayna, Hırvatistan’da LNG terminali yapma konusunda istekli. Açıklamayı Hırvat Başbakan Plenkovic ile görüşen Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman yapmış. Terminal Krka adasında olacak

Thorium geleceğin enerjisi belgeseli, İngilizce altyazı var. ArteTv. Ve bir de yorum.

Grafik

ABD’de elektrik üretimi için ortalama kömür ve doğalgaz yakıt bedeli ve geleceği (EIA)

İngiltere Kuzey denizi, işletme maliyetleri (FT)

İstatistik

Orta doğu da LNG çalışmaları:

 • İran: NIOC Persian ve Pars LNG projeleri askıda
 • Umman, 3 katar 10.4 mtpa LNG tesisi, kullanım oranı %72. İran’dan gaz almaya veya sıkı gaz(Khazzan-Makarem) den ihtiyaç duyabilir
 • İran’dan gelecek boru hattı için EPC’nin FEED’i devam ediyor. 2017’de planlamalar bitince, 1 yılda inşaatı sürer. Günlük 27 milyon m3(1 bcf/d( kapasiteli boru hattı, ihtiyaca göre 2 misline çıkabilir)
 • Yemen, LNG terminali Nisan 2015’de kapandı. 6.7 mtpa kapasitesi var. 3 uzun dönemli anlaşması GDF Suez, Korea Gas, Total. 2015 kullanım oranı %21
 • Cezayir, 2013-2014’te kapasitesini Skikda ve Arzew de iki katar ile 9.2 mtpa arttırdı. Artan talepten ihracatta zorlanıyor. Toplam LNG kapasitesi 27.2 mtpa, kulanım oranı %48
 • Skikda’da 2 katar da 2014’te yaşlandığı için emekliğe ayrıldı.
 • Mısır 2005’te LNG ihracatçısı iken 2014’te ithalatçı oldu. 2015’te 76 kargo ihraç etti. İki gazlaştırma tesisi(FSRU) var : Hoegh ve BW Gas
 • Haziran 2016’da üçüncü FSRU (20 milyon m3/gün) ihalesine çıktı. 2015’de Zohr’u keşfettiler. Rezerv 850 milyar m3
 • BAE, Abu dabi, Adgas, 5.6 mtpa’lık LNG ihracat kapasitesi var ve TEPCO (Tokyo Elektrik şirketine) satıyor. Kontrat 2019’da bitiyor
 • Abu dabi, artan talep sebebiyle, Excelerate’ten Ruwais’te FSRU aldı ve ilk kargosunu da ithal etti.

Rapor Özeti

The Rise & Future of Energy Storage – Perspectives from Energy Storage Professionals – Mortenson

Raporda sektör profesyonellerinden enerji depolama konusundaki beklentiler, anketlerin sonucu olarak aktarılıyor.

En önemli sorunlar:

 1. Maliyet
 2. Uygulanabilir iş modelleri
 3. Düzenlemeler ve tarifeler

Potensiyelde [katılanların] %89’u 10 yıl içinde elektrik sektörünün çok farklı gözükeceğini, geliştirici ve imalatçıların ve IPP’lerin %98’i de oyun değiştirici olarak nitelendiriyor.

5-7 yıl içinde pil ve kapasitörlerin en çok kullanılan depolama ürünleri olacağını, %60’ı da Lityum Ion pillerin hakimiyetini öngörüyor

Enerji depolama sektörü geliştirecek ve dönüştürecek: Hemfikir (%51), Güçlü şekilde hemfikir(%45), diğer

10 yıl sonra elektrik sektörünün işletmesi ve görünümü : Çok farklı olacak(%51), Farklı olacak(%33)

Şirketler(Utilities), 10 yıl içinde daha fazla dağıtık üretim (%57), daha fazla yenilenebilir(%14) görüyor. Üreticiler ve tüm sektör profestonellerinde yenilenebilir oranı daha fazla. Bir yorum “üretimin %75’i bağımsız kaynaklardan [tüketici vs]’den gelecek”. “Şirketler Dağıtım Sistem İşletmecisi iş modeline geçecek”

Sektörde anlamlı bir konsolidasyon ne zaman görürüz; şirketler 7.5 yıl, profesyoneller 6.7 yıl

Keç yıl içerisinde az sayıda depolama şirketlerinin sektörü domine ettiğini görürüz: Şirketler 5 yıl, diğerleri 7+ yıl

5-7 yıl içinde pilleri (%52), süper kapasitör (%26), diğerleri (mekanik vs). Yorum : “ yüksek kapasiteli ultra kapasitörleri ihtimal dışında tutmazdım”

Pil teknolojilerinden Lityum Ion (%64+), sonra sodium sülfür, sonra flow tip, en son da Vanadium tabanlı piller potansiyel vaad ediyor

Ticari/kurumsal tesislerde 6.5.-7 yıl içinde kendi üretim ve depolama kapasiteleri görmeyi beklerken, kampus ve topluluk(community)’de bu 5.5-7 yıla iniyor. Şirketler daha iyimser bu konuda

Enerji depolama için en uygun tesisler: askeri(%73), sağlık(%59), eğitim ve ArGe(%55)

Enerji depolama diğer yenilenebilirleri entegre etmek için kullanıldığında en büyük başarısını elde edecek. Şirketler en büyük tesis artışını dağıtık güneşten bekliyor.

ABD’de depolamanın en yaygın olacağı eyaletler California (%57), New York(%13), Texas(%11)

2015’te 223 MW depolama yapılmıştı, 2020’de şirketler 670 MW, imalatçılar/geliştiriciler 1521 MW, diğer profesyoneller 1672 MW kapasite bekliyor.

 

 

Tarih

4 Şubat 1951 – Milliyet –Ümraniyeye Elektrik verildi. (Üsküdar ilçesine bağlı Ümraniye köyünde…)

 

 

 

47 thoughts on “21 Kasım 2016”

 1. What’s up, every time i used to check web site posts here in the early hours in the dawn, because i love to gain knowledge of more and more.

 2. The next time I read a blog, I hope that it does not dissatisfy me as long as this. I imply, I recognize it was my option to read, yet I actually thought youd have something interesting to state. All I hear is a lot of whining about something that you might repair if you werent also hectic trying to find focus.

 3. When I originally commented I clicked the -Inform me when new remarks are included- checkbox and currently each time a comment is included I get four e-mails with the very same remark. Exists any way you can remove me from that service? Thanks!

 4. Aw, this was an actually wonderful post. In idea I want to place in composing such as this furthermore? taking some time and actual effort to make an excellent short article? yet what can I say? I hesitate alot as well as never appear to get something done.

 5. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or
  weblog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site.
  Studying this info So i am glad to exhibit that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed.

  I such a lot unquestionably will make certain to do not overlook this site
  and give it a glance regularly.

 6. You are so cool! I don’t suppose I have read something like this
  before. So good to discover another person with a few original thoughts on this subject.
  Really.. many thanks for starting this up. This web site is something
  that is needed on the internet, someone with some originality!

 7. When I initially commented I clicked the -Alert me when brand-new comments are included- checkbox and currently each time a comment is added I get four e-mails with the exact same remark. Is there any way you can remove me from that solution? Thanks!

 8. The next time I check out a blog, I really hope that it doesn’t dissatisfy me as long as this set. I suggest, I recognize it was my option to read, but I actually believed youd have something fascinating to claim. All I listen to is a bunch of grumbling about something that you might take care of if you werent too hectic looking for attention.

 9. This internet site is truly a walk-through for all of the details you desired about this as well as didn?t know who to ask. Peek here, and you?ll certainly find it.

 10. I?d have to talk to you below. Which is not something I normally do! I appreciate checking out an article that will certainly make individuals believe. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 11. When I originally commented I clicked the -Inform me when new remarks are added- checkbox as well as currently each time a comment is included I get four emails with the very same comment. Is there any way you can eliminate me from that service? Thanks!

 12. I?d have to consult you here. Which is not something I usually do! I enjoy checking out a post that will make people think. Also, many thanks for permitting me to comment!

 13. There are some interesting points in time in this write-up yet I don?t understand if I see every one of them facility to heart. There is some legitimacy however I will hold viewpoint up until I check into it additionally. Excellent article, thanks and also we desire extra! Included in FeedBurner too

 14. I am really impressed together with your writing
  skills and also with the layout to your blog. Is that this a paid topic or did you customize
  it your self? Anyway stay up the nice quality writing,
  it’s rare to see a great weblog like this one these days..

 15. I just couldn’t leave your site prior to suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual supply
  on your visitors? Is going to be again frequently to
  inspect new posts

 16. Oh my benefits! an impressive post dude. Thanks However I am experiencing problem with ur rss. Don?t know why Not able to subscribe to it. Is there any individual obtaining identical rss issue? Any individual that understands kindly respond. Thnkx

 17. You ought to take part in a competition for one of the most effective blogs on the internet. I will certainly suggest this website!

 18. Great article. I discover something more tough on various blogs daily. It will always be stimulating to review material from other authors and practice a something from their shop. I?d prefer to make use of some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll offer you a link on your internet blog site. Many thanks for sharing.

 19. Can I simply say what an alleviation to find somebody that in fact understands what theyre discussing on the web. You definitely know just how to bring a problem to light and also make it essential. More individuals require to read this and comprehend this side of the tale. I cant believe youre not more popular due to the fact that you most definitely have the present.

 20. Youre so great! I don’t expect Ive check out anything such as this before. So wonderful to find someone with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that is needed on the web, someone with a little creativity. beneficial task for bringing something brand-new to the net!

 21. Your style is unique in comparison to other people I’ve
  read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

 22. I discovered your blog site on google and examine a few of your early articles. Continue to keep up the very good run. I simply additional up your RSS feed to my MSN Information Visitor. Looking for forward to reading more from you in the future!?

 23. Aw, this was an actually wonderful article. In idea I wish to put in composing similar to this in addition? requiring time and real effort to make a very good write-up? however what can I state? I hesitate alot and never appear to obtain something done.

 24. Have you ever considered about adding a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything.
  Nevertheless think of if you added some great graphics
  or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this blog could
  certainly be one of the greatest in its niche. Good blog!

 25. The next time I read a blog, I wish that it does not dissatisfy me as much as this one. I suggest, I understand it was my choice to review, however I really thought youd have something intriguing to claim. All I listen to is a number of grumbling concerning something that you can repair if you werent as well active seeking focus.

 26. Fantastic blog you have here but I was wondering if you knew of any user
  discussion forums that cover the same topics talked about here?

  I’d really like to be a part of online community where I
  can get suggestions from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.

  Bless you!

 27. This website is actually a walk-through for all of the details you wanted regarding this and didn?t recognize that to ask. Look right here, and also you?ll definitely find it.

 28. This is really interesting, You are a very
  skilled blogger. I have joined your feed and look forward
  to seeking more of your excellent post. Also, I’ve shared your site
  in my social networks!

Leave a Reply

Your email address will not be published.