26 Ekim 2016

Word: https://drive.google.com/open?id=0B3RIv3pMNaTdeXFOQ08yRDJFMkU

Otonom kamyon taşımacılığı ile ilk kargonun sürücüsüz olarak teslim edilmesi önemli bir kırılma noktası. Brent 50$’ın altını gördü. Exxon için kırmızı bayrak raporu bence ilginçti. Yani bu büyük fosil yakıt üreticileri sistemik olarak yatırım yapılmaması gereken kurumlar demek abartılı. Almanyada yenilenebilir yükü konusundaki grafik ilginç ama linki takip edince enerji yoğun sanayinin istisna kısmı grafiği var. Bugün ki tema “yanılmak” her uzmanın kaderidir. 14 hafta stoklar doğru tahmin edilememiş. Dünyanın en baba uzmanları ile çalışan en üst CEOlar, kurum yöneticileri defalarca petrolde dibi gördük demiş. Serkan’ın yorumu var bugün. Enerji segmentleri arası ilişkileri anlamak açısından önemli

Yorum – Serkan Şahin

“ABD’de petrol urun stoklarinda da dusus yasandi, bu haftaki verilere gore. Uretimde artis var gibi gorunse de benim tahminim bu artisin gaz uretiminden gelen stabil kondensat kaynakli oldugu yonunde. Artan ABD ve Meksika’daki elektrik talebine paralel olarak gaz aktivitelerinde artis gormustuk, bunun sonucu oldugunu dusunuyorum. Artan ithalat da bunu desteklemis gorunuyor. Bence ABD’de uretimde toparlanma gormeye heveslenmek icin cok erken.

Dun Irak Petrol Bakani’nin ‘aslinda bugun gunde 9 milyon varil uretiyor olmaliydik’ cikisi komikti. 2014 sonunda butun buyuk sahalarin hedef uretimlerinde dususe gittikten ve guney sahalari icin ihtiyac duyulan su enjeksiyonu ihtiyacinin bir numarali cozumu olarak gorunen Ortak Denisuyu Tedarik Projesi (Common Seawater Supply Project)’nin hayata gecmemesi icin gosterdikleri cabadan sonra cok anlamsiz oldu bu aciklama. Su anki sartlarda Irak uretimi 6 milyon varil civarinda anca olabilirdi. Bu bana Kasim’daki OPEC toplantisinda Irak’in istemedigi bir sonucun cikacagi konusunda bir isaret gibi geldi. Bir ay daha yuksek fiyatlarin tadini cikarmak varken son aciklamalari ile bu panik havasini yasamalari bana bunu hissettirdi. Bence onemli bir not.

Novorossiysk yine firtina yuzunden kapaliydi 23 Ekim’den beri. Goruyoruz ki tanker hareketleri normal donuyor gibi.”

“Buradaki gorusler tamamen yazarin kendi gorusleri olup Thomson Reuters ve bagli kuruluslari kesinlikle baglamaz ve goruslerini yansitmaz.”

Bilgiler

Otto, otonom kamyon taşımacılığı şirketi, 2000 koliyi otonom bir tır ile kargo noktasına teslim etti. Bu ilk defa oldu. Kamyon taşımacılığının otonom hale gelmesi iş gücü açısından sekteye uğratsa da, tedarik zincirinde maliyet etkin

1 trilyon $’lık gemi taşımacılığı sektörü dijitize olursa, taşımacılık daha da hızlanır, fiyat verme süreleri düşer

Brent ve WTI arasında 2 hafta önce 1.5$ olan fark 88 cent’e düştü. Bu azalma zayıf bir piyasayı gösteriyor.

Petrol sahası hizmet firmalarından Weatherford International ise en kötü geride kaldı diyor. En köüt 3.çeyrek net zararı olan 1.78 milyar $. 2.çeyrekte bu kayıp 565 milyon $dı. 14000 kişiyi işten çıkarmış ve 6000 daha da çıkarmayı düşünüyordu.

BP, ABD menşeli ham petrolü ilk defa Tayland PTT PCL (300bin v) ve Avustralyadaki BP rafinerisine 700bin v olmak üzere satmayı planlıyor. Asya pazarındaki rekabet kızışacak gibi

Almanyada yenilenebilirden kaynaklanan tüketicilere yansıtılan YEK yükü %8 artarak 6.88 cents/KWh’e çıktı. Enerji yoğun sanayilerin %99’u bu yükten muaf.

Genel Enerji KRG’deki Taq Taq ve Tawke petrol alanlarında 3.çeyrek üretiminin 53bin v/g olduğu ve bir önceki çeyrekten %8 düştüğü, Tawke deki üretim ise KRG kuzeyindeki üretimin %70i. Üretim düşüşü devam edecek diyor.

Büyük petrol şirketlerin genelde stratejisi üretimin kadar rezerv bul iken şimdi daha çok “üretiminin %50si kadar rezerv bul” stratejisine geçmiş olabilirler. Konvansiyonel aramada harcamalar düşmeye devam edebilir.

Petrol ticaretinde bitcoingiller 17-18.yüzyıldaki yöntemlerle ticaret yapan petrol ticaret maliyetlerini %30 kısabilir. Blockchain teknolojisi ile ticaret daha çok dijitize oldukça bankaların fiziksel ticaretteki payı ve konumu gerileyebilir.

37 yıl önce Dr Allan Hoffman ABD başkanı Jimmy Carter’a bir plan sunarak 2000 yılında ABD’nin tüm elektriğinin %20sini yenilenebilirden(rüzgar ve güneş)’ten karşılayabileceğini önermiş. Ama Reagan döneminde bu politikalar rafa kaldırıldı. Clinton’un da benzine 5 cent karbon fiyatı koyma önerisi geri tepmişti. Hoffman’ın kitabı

Mozambik Ekonomi ve Finans bakanlığı sunumuna göre 2020’den itibaren LNG ithalatı 3 bcm ile başlayarak 2021’de 6 bcm 2022 sonrası da 8 bcm üzerinde devam edecek

IEEFA Exxon için finansal durumundan dolayı kırmızı bayrak raporu yayınladı. Raporda Exxon’un finansal ve yönetim stratejileri sorgulanıyor. Kurumsal yatırımcılara uyarı, petrolcüler diğer sektörlerin çok gerisinde kalıyor.

Grafik

Günün bence en önemli grafiği. Neden? ABD ham petrol stokları konusunda her hafta hem de tam ters yanılan uzmanların tahminleri ve gerçekleşmeler. Arka arkaya 14 hafta da hata yapılır mı? Her zaman ihtimal dahilinde

Petrol fiyatlarında dibi görmeyen kalmadı, mesele zamanlama

Almanya’da nihai tüketicinin ödediği yenilenebilir ek bedeli