29 Eylül 2016

Word: https://drive.google.com/open?id=0B3RIv3pMNaTdbTJTXzFrWldVa00

OPEC kararı yanında ABD kongresinin 9/11 kararı önemli, Türkiye iklim tahminleri Ekim soğuk, sonra sıcak, çok aşırı bir kuraklık görülmüyor. Ben yıllardır takip ederim Türkiye’de farklı iklim bölgeleri var, Türkiye kuruyacak veya donacak/yanacak pek doğru değil. ABD’de faizler artarsa yenilenebilir projelerinde fiyat artışları olabilir. Opel’de elektrikli araba yarışında.

Bilgiler

Meksika’daki ikinci yenilenebilir ihalesinde, 33.47$/MWh temiz enerji ortalama fiyatı oluştu. İhale tavanı 60$/MWh, 57 şirketten 457 teklif değerlendirildi. 4.8 TWh elektrik, 4.9 milyon temiz enerji sertifikası güneş PV projelerinin oldu

Siemens’in rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik ile kayaları ısıtıp sonra buhar üreterek elektriği geri üretmesi bir diğer depolama önerisi

OPEC ve şeyl arasındaki kapışmayı, şimdilik şeyl kazanmış görünüyor. “Suudi Arabistan, küçük bir kesintinin kendisini ödeyeceğini düşünüyor.”. Goldman Sachs bir kesintinin petrol fiyatlarını varilde 10$ oynatacağını iddia ediyor.

ABD NOAA İklim Tahmin Merkezi hava tahminlerinde Türkiye İçin, ekim kuzeyde soğuk, ocak, şubat mart 1-2 derece daha sıcak, Ekim nispeten kurak, geri kalan aylar yağışlar normal gibi

Eğer borçlanma faizleri 200 baz puan artarsa, ABD’deki güneş projelerinin %30 özsermaye, 20 yıl kredi ile LCOE (levelized cost of electricity) 7$ artıyor. Almanya’nın ki 9$ (%20 özsermaye, 12 yıl kredi)

ABD’deki hangi community/toplulukların 100% yenilenebilir enerji hedefledikleri bir haritada, iyi veri kaynağı

Mozambik Enerji Bakanı Pedro Couto, Italyan Eni ile yapılacak anlaşmadan bir ay önce, başkan tarafından görevden alındı. Mozambik offshore projesi 10 milyarlarca $ değerinde. Rezerv 2.5 trilyon m3, Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya’yı 20 yıl besleyebilecek kadar büyük. Eni’nin varlıklarını da Exxon Mobil almak istiyormuş.

Dünya atmosferik karbon dioksitte 400 ppm’e geldi. Aslında iklim değişikliği ile en ekonomik mücadele geo-engineering, yer küre mühendisliği (biraz kaldırım mühendisliği gibi geliyor). Atmosfere kükürt dioksit enjekte ederek sıcaklıklar düşürülebilir. Bu fikri yazan Freakonomics linçe uğradı.

Hindistan Mart 2022’ye kadar 40 GW çatı tipi PV güneş hedefliyor. Madhya Pradesh yerel hükümeti 3 GW çatı tipi proje için düğmeye bastı. Konutlar %30, kamu binaları %45 sübvansiyon alabilecek.

Çin’in iklim değişikliği ile mücadelesinin yedi işareti: Kömür kullanımının sınırlanması, karbon ticareti, ulaşımda temizlik, binalarda verimlilik, yenilenebilir kapasitesi, nükleer, yüksek hızlı demir yolu. Bize uzak değil

Çinli Green Dragon gaz isimli coalbed methan- kömür yatağı gazı üreticisinin gelirleri düşmüş. CBM rezervi 129 milyar m3

Irak’taki Kürdistan bölgesel yönetiminde iş yapan Gulf Keystone, senet(bond) ödemelerini zamanında yapamadığı için, şirketin yönetimini alacaklılara kaptırdı. Norveçli DNO temmuzda 300 milyon$’a Gulf’u almak istemişti.

ABD Kongresi 11 Eylül kurbanlarının ailelerinin Suudi Arabistan’ı dava etmesini onaylayınca, Suudi Arabistan Riyal’i dolar karşısında 3.75’den 3.7559’a gerilemiş. Suudi Arabistan’ın 96.5 milyar $ ABD hazine bonosu var. Zero Hedge OPEC’den alınanın kongre kararı ile geri verildiğini ima ediyor.

Brezilyadaki en büyük petrol sendikası, Petroleo Brasileiro yani Petrobras’ın teklifini reddetmiş. Petrobras’ın 125 milyar $ borcu var, 2.2 milyon v/g petrol üretimi var. Grev olursa….

Opel Ampera-elektrik 204 beygir, tek şarj ile 500 km.

İstatistik

Uçaklarda emisyonların tazmini gündeme gelince uçak sayılarına bakma gereği oldu

  • ABD: Tüm jet yolcu uçaklarının %24’ü
  • OECD Avrupa: %23’ü
  • Çin : %11’i
  • Ortadoğu : %6
  • Rusya : %3
  • Hindistan, Brezilya : %2

3665 uçak var, ABD’de yerel hizmet veren uçaklar %70, uluslar arası %30. Çin’de de %71-%29

OECD Avrupa %50.

Kim nereye giderken emisyon tazmini ödeyecek bakalım

 

Grafik

Hava tahminleri (Ekim 2016-Mart 2017)